niedziela, 5 maja, 2024
Strona głównaDziałyCiekawostkiDla pasjonatów Ameryki Płn. i Afryki

Dla pasjonatów Ameryki Płn. i Afryki

Na terenie Polski powstało kilka prywatnych muzeów ze zbiorami bardzo nietypowymi jak na nadwiślańskie ziemie. To miejsca poświęcone odległym kulturom. Niewątpliwie biorą się z pasji, chęci podzielenia się nią, stanowią też pokusę dla turystów.

Muzeum kultury Indian Ameryki Północnej im. Sat-Okha to jedyne takie muzeum w Europie. Fot. facebook.com/MuzeumKulturyIndian

Wiele osób nie wie jeszcze o istnieniu takich miejsc. Oto przykłady obiektów w niedużych miejscowościach.

Muzeum Kultury Indian Ameryki Płn.

Znajduje się w Wymysłowie w powiecie tucholskim. Jego założycielem i patronem jest Stanisław Supłatowicz – Sat-Okh – pisarz i żołnierz Armii Krajowej, półkrwi Szaunis. Obiekt usytuowany na terenie gospodarstwa agroturystycznego powstał w 2000 r. za życia Sat-Okha (zmarł w 2003 r.) przy udziale osób zrzeszonych w Polskim Ruchu Przyjaciół Indian. Zgromadzono tam eksponaty związane z kulturą Indian północnoamerykańskich, jest dużo broni, strojów, przedmiotów codziennego użytku, ozdób i rzeczy dotyczących kultu. Zrekonstruowano nawet indiańskie tipi.

Muzeum Indian w Spytkowie

To kolejne prywatne muzeum położone w Spytkowie w powiecie giżyckim. Właściciel Bogdan Zdanowicz związany jest z Polskim Ruchem Przyjaciół Indian. Prezentowana jest tam wystawa indiańskich sprzętów, zabawek i przedmiotów obrzędowych. Obok budynku wystawienniczego rozbijana jest wioska. To muzeum jest placówką sezonową, czynną od maja do września.

Muzeum Afryki w Sobanicach

Jest to również prywatne przedsięwzięcie, znajdziemy je na terenie Centrum Rozrywki i Rekreacji Agrotour we wsi Sobanice. Eksponatami są zbiory Stefana Kamińskiego – rzeźby, maski, stroje i inne rzeczy z Czarnego Lądu. Zrekonstruowano też dwie wioski afrykańskie.

H.K.

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -