piątek, 19 lipca, 2024
Strona głównaDziałyKulturaPolska koprodukcja o komendancie obozu Auschwitz z 5 nominacjami do Oscara

Polska koprodukcja o komendancie obozu Auschwitz z 5 nominacjami do Oscara

„Strefa interesów”, brytyjsko-amerykańsko-polska koprodukcja, otrzymała 5 nominacji do Oscarów: w kategorii najlepszy film roku, najlepsza reżyseria, scenariusz adaptowany, dźwięk i najlepszy film międzynarodowy.

Film, który współprodukowała Ewa Puszczyńska, opowiada o banalności zła. Fot. Courtesy of A24/Mica Levi/Gutek Film

Jedną z producentek filmu Jonathana Glazera, reżysera rodem z Londynu, jest Ewa Puszczyńska, która tym samym jest pierwszą polską producentką z nominacją do Oscara w kategorii najlepszy film. Nominację otrzymała wspólnie z Jamesem Wilsonem.

Puszczyńska jest jedną z najbardziej cenionych polskich producentek filmowych na świecie. W 2020 roku znalazła się na liście „Variety 500” – zestawieniu najbardziej wpływowych osób w branży medialnej na świecie.

Od blisko 30 lat jest związana z firmą Opus Film. Światową renomę zdobyła dzięki współpracy z Pawłem Pawlikowskim. Puszczyńska była jedną z producentek „Idy” (2013) oraz „Zimnej wojny” (2018).

„Strefa interesów” została doceniona już m.in. na festiwalu w Cannes 2023, gdzie otrzymała Nagrodę Jury Konkursu Głównego oraz Nagrodę Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI.

Film jest ekranizacją powieści Martina Amisa. To opowieść o domowej idylli w cieniu krematoriów, czyli życiu rodzinnym Rudolfa Hössa, komendanta niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, i jego żony Hedwig. Autorem zdjęć jest Łukasz Żal.

tom

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -