niedziela, 19 maja, 2024
Strona głównaTurystykaNajsłynniejsze polskie sanktuaria i miejsca kultu

Najsłynniejsze polskie sanktuaria i miejsca kultu

Polska słynie z pięknych miejsc szczególnego kultu związanego z wydarzeniem nadprzyrodzonym, relikwiami lub cudownym wizerunkiem. Są to przeważnie świątynie wzniesione na pamiątkę objawienia czy w celu oddawania czci relikwiom lub wizerunkom. Sanktuaria jako ośrodki kultu i miejsca święte należą do kulturowego i duchowego dziedzictwa, są także ośrodkami ruchu pielgrzymkowego.

Architektura ich często zachwyca. Część z nich to skarbnice historii i wybitnych dzieł sztuki, nierzadko zanurzone w bujnej przyrodzie. Miejsca modlitwy i medytacji, ale też wielu odkryć natury estetycznej. Polskie sanktuaria warto odwiedzić również wycieczkowo.

Pomniki Historii

Sanktuarium wraz z klasztorem oo. Paulinów na Jasnej Górze w Częstochowie to jeden z najcenniejszych kompleksów zabytkowych w kraju. Otoczony potężnymi murami fortecznymi – Wałami Jasnogórskimi przechowuje w tutejszych muzeach zabytki będące dobrą lekcją historii Polski od XIV w. aż po czasy współczesne oraz bezcenną skarbnicą sztuki. Dlatego właśnie figuruje na liście Pomników Historii.

Sanktuarium Maryjne w Świętej Lipce zwane jest Częstochową Północy. Fot. POT

Podobnie jak Sanktuarium Maryjne w Świętej Lipce, zwane Częstochową Północy. To obiekt zabytkowy niezwykłej wartości, zaliczany do najwspanialszych okazów późnego baroku w Polsce. Zespół architektoniczny złożony z kościoła, krużganku i klasztoru, posiada zachowaną w stanie prawie nie zmienionym bogatą i różnorodną dekorację. Składają się na nią rzeźby w kamieniu i drewnie, malarstwo ścienne i obrazy na płótnie, wyroby złotnicze i snycerskie oraz rzadko spotykane w takiej obfitości dzieła artystycznego kowalstwa i ślusarstwa. Do tego dodać trzeba malownicze położenie na dnie doliny w obramowaniu lasów, nad jeziorem Dejnowa. W lesie niedaleko Świętej Lipki wznosi się zabytkowy słup graniczny z 1750 r. Rozdziela on Mazury i Warmię, czyli dawne Prusy Książęce od Prus Królewskich. Blisko stąd do Krainy Wielkich Jezior, Kętrzyna z odbudowanym po wojnie zamkiem gotyckim, budynkiem dawnej loży masońskiej i Starej Synagogi, Wilczego Szańca – dawnej kwatery głównej Hitlera.

Na liście UNESCO

Kalwaria Zebrzydowska jako zabytkowy zespół architektoniczno-krajobrazowy i pielgrzymkowy – Bazylika, Klasztor OO. Bernardynów i Dróżki – będący unikalną wartością kulturową, przyrodniczą i kultową, został jako jedyna na świecie kalwaria, a jest ich w samej Europie ponad tysiąc, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Poza tym znajduje się również w poczcie Pomników Historii. Bazylika Matki Boskiej Anielskiej wzniesiona w stylu manieryzmu niderlandzkiego, została następnie rozbudowana w stylu barokowym przechodzącym w rokoko. Cały kompleks zajmuje aż 160 ha krajobrazowego parku pielgrzymkowego malowniczo rozciągniętego pomiędzy górami Żar i Lanckorońska. To miejsce idealne do wędrówek, a w niedalekiej okolicy znajdują się Wadowice z domem rodzinnym JPII, park rozrywki Energylandia w Zatorze czy Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.

Kalwaria Zebrzydowska wpisana została na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Fot. POT

Niezwykłe kubatury

Największą świątynią w Polsce, a zarazem ósmą pod tym względem w Europie i dwunastą na świecie jest Sanktuarium MB Licheńskiej w Licheniu Starym. Budowana przez przeszło dekadę na przełomie ostatnich dwóch wieków ma powierzchnię aż 23 tys. m², długość 139 m, 77 m szerokości (wraz z kaplicami bocznymi). Na 141,5-metrowej wieży znajdują się dwa tarasy widokowe – na wysokości 114 i 98 metrów, skąd rozciąga się widok na 30 km. Wzorowana (poniekąd) na tej w Bazylice św. Piotra w Rzymie kopuła ma 25 m średnicy i 45 m wysokości. W bazylice licheńskiej rozbrzmiewa największy w Polsce, czwarty w Europie i trzynasty na świecie zespół organów, posiadający razem 157 głosów i składający się z pięciu instrumentów. Świątynia może pomieścić 30 tys. wiernych, a plac przed nią – 250 tys. Okolice obfitują w lasy i jeziora, a w pobliżu warto zobaczyć najstarszy drogowskaz w Polsce – kamienny słup z 1151 roku koło kościoła św. Bartłomieja, łuk triumfalny na cześć Napoleona Bonaparte w Ślesinie i, nieco dalej legendarną Mysią Wieżę w Kruszwicy nad jeziorem Gopło.

Największą świątynią w Polsce, a zarazem ósmą pod tym względem w Europie i dwunastą na świecie jest Sanktuarium MB Licheńskiej w Licheniu Starym. Fot. lichen.pl
Budynek Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach ma formę przypominającą statek. Fot. POT

Formę przypominającą statek ma budynek Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Nowoczesne, gustowne, nie przeładowane wnętrze przenika światło wydobywające pełne symboliki motywy żywiołów. Obecność kościoła już z oddali sygnalizuje wieża kojarząca się z latarnią morską. Na jej szczyt można wjechać za darmo windą, a przez szklaną ścianę podziwiać przy dobrej pogodzie nawet szczyty Tatr. U podnóża są dobre tereny spacerowe, a nawet placyk zabaw dla dzieci. Oczywiście najbliższą atrakcją do zwiedzania jest Kraków.

POT

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -