sobota, 23 listopada, 2024
Strona głównaZdrowie i UrodaWstrząs mózgu – objawy i leczenie

Wstrząs mózgu – objawy i leczenie

Wstrząs mózgu to nie tylko zwykłe uderzenie w głowę. W rzeczywistości jest uważany za łagodne traumatyczne uszkodzenie mózgu. Większość ludzi kojarzy wstrząsy mózgu z uprawianiem sportu, bo są powszechne wśród sportowców. Jednak wstrząsu mózgu może doznać każdy.

Dr Wei Li jest specjalistą medycyny sportowej i lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej w Hartford HealthCare Medical Group w Bristolu. Fot. Hartford HealthCare

Zasadniczo wstrząs mózgu to „siniak” w mózgu od bezpośredniego uderzenia w głowę lub gwałtownego potrząśnięcia głową i ciałem – tłumaczy dr Wei Li, specjalista medycyny sportowej i lekarz podstawowej opieki zdrowotnej z Hartford HealthCare Medical Group w Bristolu.

Kiedy dana osoba doznaje wstrząsu mózgu, zwykle wie o tym od razu, ale zdarza się czasem, że może upłynąć dzień lub dwa zanim objawy się pojawią – dodaje dr Li.

Objawy wstrząsu mózgu obejmują:

  • wrażliwość na światło
  • problemy z koncentracją
  • uczucie zmęczenia lub znużenia
  • bóle głowy
  • nudności

Wstrząsy mózgu mogą trwać od trzech dni do czterech tygodni lub nawet dłużej – mówi dr Li. Jeśli ktoś doświadcza objawów wstrząsu mózgu po urazie, zaleca się wizytę u specjalisty, który pomoże w procesie zdrowienia.

Możemy pomóc dostosować proces powrotu do zdrowia do stanu konkretnego pacjenta i nasilenia u niego objawów wstrząsu mózgu – wyjaśnia dr Li. – Kilka dni lub tygodni po wstrząsie mózgu pacjent może nadal mieć trudności z koncentracją, skupieniem wzroku, podczas gdy inni mogą mieć problemy z równowagą. Możemy pomóc w tym, jak przejść przez ten proces rekonwalescencji, niezależnie od tego, czy obejmuje to fizykoterapię, czy inną formę leczenia. Możemy również dać w odpowiednim momencie „zielone światło” na powrót do pracy, szkoły lub wznowienie pewnych czynności – dodaje.

W przeszłości osobom, które doznały wstrząsu mózgu, kazano pozostawać w ciemnym pokoju i ograniczyć aktywność. Dr Li mówi, że tak już nie jest. – W ciągu pierwszych 24 do 48 godzin ludzie odpoczywają i ograniczają aktywność. Jednak następnie robimy coś, co nazywa się „aktywną regeneracją”, w której angażujemy pacjentów w lekką aktywność fizyczną, taką jak spacer z psem lub lekkie ćwiczenia aerobowe, które mogą pomóc przyspieszyć proces regeneracji – wyjaśnia. Dr Li mówi także, że jeśli chodzi o wstrząsy mózgu wśród sportowców-studentów, istnieje cały protokół, którego należy przestrzegać od momentu wystąpienia urazu aż uczeń będzie mógł wrócić do sportu.

Każdy jednak, niezależnie od tego, czy jest sportowcem, czy nie, musi poważnie traktować wstrząsy mózgu i upewnić się, że jest na dobrej drodze do powrotu do zdrowia, czyli że objawy ustępują i nie utrzymują się ani nie pogarszają – dodaje dr Li.


Aby uzyskać więcej informacji lub umówić się na wizytę, zadzwoń pod numer 860.827.7440 lub odwiedź www.hhcmg.org/sportsmedicine

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -