piątek, 29 marca, 2024
Strona głównaDziałySylwetki155. rocznica urodzin Władysława Reymonta

155. rocznica urodzin Władysława Reymonta

Władysław Stanisław Reymont (właściwie Stanisław Rejment) urodził się 7 maja 1867 r. w Kobielach Wielkich koło Radomska, w rodzinie Józefa, organisty pochodzenia chłopskiego, i Antoniny z Kupczyńskich, ze zubożałej rodziny szlacheckiej. W młodości rodzice chcieli, by został księdzem, on jednak nie miał takiego zamiaru. W 1880 r. został czeladnikiem krawieckim w Warszawie. Potem był m.in. wędrownym aktorem oraz dróżnikiem na Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. W 1893 r. przeniósł się na stałe do Warszawy, gdzie zaczął się utrzymywać z pracy literackiej. Trzy lata później zaręczył się z ukochaną Aurelią Szabłowską, która pozostawała wówczas w separacji ze swoim pierwszym mężem. Na stwierdzenie nieważności jej małżeństwa czekali sześć lat. W 1900 r. w wyniku poważnego wypadku kolejowego trafił do szpitala, jednak wysokie odszkodowanie poważnie poprawiło jego sytuację finansową.

Władysław Reymont za powieść „Chłopi” został uhonorowany Literacką Nagroda Nobla. Fot. Archiwum

Swoją najsłynniejszą powieść Chłopi pisał przez wiele lat: od 1897 do 1909 r. Dzięki znakomitemu niemieckiemu tłumaczeniu książka zdobyła sobie uznanie światowych krytyków, a w 1924 r. autor został wyróżniony literacką Nagrodą Nobla. Do jego innych wybitnych dzieł należą Ziemia obiecana (1899), Komediantka (1896) czy Rok 1794 (1913-1918). Dzięki pieniądzom zebranym w ciągu swojej pracy pisarskiej Reymont mógł sobie pozwolić na zakup rezydencji w Kołaczkowie koło Wrześni. Nie bywał jednak tam zbyt często z powodu swojego stale pogarszającego się stanu zdrowia – dlatego też głównie pozostawał na Riwierze francuskiej.

Zmarł 5 grudnia 1925 r. w Warszawie. Jego pogrzeb odbył się na cmentarzu Powązkowskim, gdzie pochowano go jako pierwszego w alei Zasłużonych na tyłach katakumb cmentarnych. Jego serce złożono w jednym z filarów kościoła św. Krzyża, obok serca Chopina. Do dziś jego książki cieszą się znaczną popularnością, a w II połowie XX wieku wydatnie pomogły w tym znakomite ekranizacje dwóch najważniejszych – Chłopów i Ziemi obiecanej, z których druga (Andrzeja Wajdy) zdobyła międzynarodowe uznanie i nominację do Oskara.

M. G.-K.
muzhp.pl

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -