wtorek, 28 września, 2021
Strona głównaDziałyCiekawostkiZnamy polskiego kandydata do Oscara 2022!

Znamy polskiego kandydata do Oscara 2022!

Komisja powołana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej zdecydowała, który z polskich filmów powalczy o statuetkę Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej. Zgodnie z decyzją komisji, Polskę reprezentował będzie film „Żeby nie było śladów” w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego, opowiadający o okolicznościach śmierci Grzegorza Przemyka – jednej z najgłośniejszych zbrodni aparatu bezpieczeństwa PRL.

Polskim kandydatem do Oskara 2022 będzie film „Żeby nie było śladów” w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego. Fot. Getty Images

Komisja brała pod uwagę także film Piotra Domalewskiego pt. „Hiacynt”. – Decyzja nie była łatwa. Oba filmy poruszają bowiem uniwersalny problem opresji państwa wobec obywatela, obywatelski sprzeciw i walkę o prawa człowieka i sprawiedliwość. Oba filmy angażują emocjonalnie – powiedziała Ewa Puszczyńska, przewodnicząca komisji, informując jednocześnie, że ostatecznie wybór padł na dzieło Jana P. Matuszyńskiego „Żeby nie było śladów”.

Film opiera się na wątkach zawartych w bestsellerowym, nagrodzonym Literacką Nagrodą NIKE, reportażu Cezarego Łazarewicza pt. „Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka”. W roli Grzegorza Przemyka debiutuje Mateusz Górski, absolwent Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie. Matkę Przemyka – Barbarę Sadowską – gra Sandra Korzeniak. W obsadzie są też: Tomasz Ziętek, Jacek Braciak, Robert Więckiewicz, Sebastian Pawlak, Agnieszka Grochowska, Aleksandra Konieczna i Tomasz Kot.

Do polskich kin film trafi 24 września. Natomiast 94. galę nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej zaplanowano na 27 marca 2022 r. Czy polski kandydat będzie się liczył w wyścigu do Oskara? Zobaczymy!

WEM

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Poprzedni artykułNa grzyby!
Następny artykułPrzystanek Historia

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -