czwartek, 25 lipca, 2024

Na grzyby!

Jesienna pora to idealny czas na grzybobranie. Wędrówki po lesie w poszukiwaniu grzybów są niezwykle przyjemne, a powrót do domu z koszem wypełnionym aromatycznymi leśnymi skarbami przynosi wiele satysfakcji i otwiera nowe kulinarne możliwości.

Jesień to doskonały czas na grzybobranie! Fot. Archiwum WEM

Okazem najbardziej cenionym przez grzybiarzy, niejako królem grzybów, jest bez wątpienia borowik szlachetny. Tzw. prawdziwki można zbierać od lipca do listopada. Rosną w zasadzie we wszystkich typach lasów, zarówno liściastych, iglastych, jak i mieszanych, jednak najwięcej znaleźć ich można przy świerkach, sosnach, dębach oraz bukach, gdyż właśnie z tymi gatunkami drzew wchodzą w tzw. mikoryzę.

Z borowików szlachetnych można przyrządzić wiele prostych domowych dań. Garść prawdziwków podsmażonych na maśle czy sos grzybowy podany z kaszą – to niezwykle wartościowe, urzekające smakiem i aromatem posiłki, których przygotowanie zajmuje zaledwie kilkanaście minut. Borowiki doskonale nadają się też do suszenia, mrożenia i marynowania. Zwłaszcza susz z borowików zachowuje piękny leśny zapach i jest doskonałym dodatkiem do tradycyjnego polskiego bigosu czy mięs.

WEM

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -