niedziela, 5 maja, 2024
Strona głównaWiadomościPolskaZieloni postulują zmiany, które mają chronić polskie rzeki

Zieloni postulują zmiany, które mają chronić polskie rzeki

Wprowadzenie automatycznego systemu monitoringu jakości wód, wdrożenie planu walki z suszą i powodziami, renaturalizacja rzek oraz poprawa stanu wód w rzekach do 2027 r. – to niektóre z ogłoszonego w piątek przez Zielonych „Paktu dla Wody”.

Niski poziom wody w najdłuższej rzece Polski Wiśle, 19 sierpnia. Fot. PAP/Rafał Guz

„Pakt dla Wody” to pięciopunktowy plan zmian, które chce wdrożyć Partia Zieloni, aby – jak mówią politycy tej formacji – chronić wody w Polsce i przywrócić ich dobry stan.

Posłanka Zielonych Małgorzata Tracz (KO) podkreśliła w piątek, podczas konferencji prasowej we Wrocławiu, że „katastrofa ekologiczna na Odrze trwa od miesiąca”. Zaznaczyła, że już 3 sierpnia wystosowała interwencję do Wód Polskich, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska i Wojewody Dolnośląskiego, „żądając natychmiastowych działań dotyczących ratowania Odry”. „Wysłałam interpelacje do czterech ministerstw. Niestety rząd Zjednoczonej Prawicy (…) przespał ponad dwa tygodnie, gdy można było ratować Odrę” – dodała posłanka.

„Rząd udowodnił, że państwo polskie nie jest silne, że jest bierne i nie wie jak radzić sobie z katastrofami” – oświadczyła Tracz.

Według posłanki rząd Mateusza Morawieckiego „nie chce wyjaśnić, co było przyczyną katastrofy w Odrze”. „Nie chcą znaleźć winnych tej tragedii (…) nie możemy sobie dać wmówić, że to są przyczyny naturalne. Wiemy, że w Odrze są złote algi, ale one nie wzięły się znikąd, one pojawiają się w wodach zasolonych” – mówiła Tracz.

Zieloni, prezentując na konferencji prasowej „Pakt dla Wody”, podkreślili, że jest to „polityczna deklaracja działań, które demokratyczna opozycja podejmie po przejęciu władzy w nadchodzących wyborach parlamentarnych”.

Do podpisania „Paktu dla Wody” Zieloni zapraszają – na początek – swoich najbliższych partnerów politycznych: Platformę Obywatelską, Nowoczesną i Inicjatywę Polską.

Przewodnicząca Partii Zieloni, posłanka KO Urszula Zielińska wskazała, że pierwszym punktem Paktu jest postulat wprowadzenia automatycznego systemu monitoringu jakości wód. „Obecny system jest zbyt zawodny” – mówiła.

Zieloni chcą też, aby w Polsce wdrożyć „prawdziwy plan walki z suszą i powodziami”. „Dziś ten plan to plan ministra (Marka) Gróbarczyka (obecnie wiceministra infrastruktury-PAP), który jest zestawem prac betonujących i prostujących polskie rzeki, a nie planem działania przeciwko suszy. Nie potrzebujemy planu kanalizacji rzek – potrzebujemy planu walki z suszą i powodziami” – mówiła posłanka Zielińska.

Zieloni domagają się również realizacji planu renaturalizacji rzek. „On istnieje i jest bardzo doby, tylko nie jest wdrażany w Polsce, należy go jak najszybciej wdrożyć” – mówiła Zielińska.

Partia postuluje też przesunięcie zarządzania ochroną wód z Ministerstwa Infrastruktury do Ministerstwa Środowiska. „Należy też wyposażyć służby, które mają pilnować wdrażania i przestrzegania prawa ochrony środowiska” – dodała posłanka.

Ostatni z punktów „Paktu dla Wody” dotyczy poprawy jakości polskich wód do 2027 r. „Do tego czasu stan polskich wód powinien być doby lub bardzo dobry. Dziś polskie wody mają zły stan” – mówiła Zielińska.

Piotr Doczekalski/PAP

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -