piątek, 8 grudnia, 2023
Strona głównaDziałyZwyczajeZabawy wielkanocne dla dzieci i rodziców

Zabawy wielkanocne dla dzieci i rodziców

Wielkanoc ma wzbudzać w nas nadzieję, refleksje i oczywiście radość. Dołóżmy więc starań, by ten czas upływał w pogodnej atmosferze jednoczącej rodzinę, a pomocne w tym są familijne zabawy. Podsuńmy dzieciom kilka pomysłów i włączmy się we wspólną rozrywkę.

Szukanie jajek to doskonała rozrywka dla całej rodziny, nie tylko dla dzieci. Jeśli pogoda dopisze, warto wykorzystać do tego ogródek. Fot. pixabay

Święta dają więcej wolnego czasu i żal byłoby tkwić jedynie za stołem czy przed ekranem. Zorganizujmy w domu lub w ogrodzie tradycyjne zabawy wielkanocne, nie pomijając tych starych, prostych. Oto kilka propozycji z różnych regionów Polski i z zagranicy.

Wybitka, waletka

To była chyba najbardziej znana zabawa wielkanocna, polegająca na stukaniu się przy stole ugotowanymi jajkami i próbie stłuczenia jaj przeciwnika. Zabawę wygrywa ten, którego skorupka jajka ucierpi najmniej i pozostanie możliwie nienaruszona.

Taniec między jajkami

Zabawa ta była bardzo popularna już w okresie średniowiecza, zwano ją Hopp Egg. Polega na rozłożeniu na podłodze kilkudziesięciu jaj, wokół których tańczą pary. Para, której uda się przetańczyć cały utwór, bez uszkodzenia jaj, będzie mogła, według tradycji, liczyć na ożenek lub w przypadku gdy parę tworzą małżonkowie – sporą gromadkę dzieci. By utrudnić zabawę, można zawiązać osobom bawiącym się oczy.

Turlanie jajkami

Potrzebne będą jajka ugotowane na miękko i w miarę duże pomieszczenie lub plac na dworze z równym podłożem. Biorące udział w zabawie osoby ustawiają się na jednej linii. Czyje jajko poturla się dalej, ten wygrywa.

Szukanie czekoladowych jajek

Najpierw konieczne będzie przygotowanie słodyczy i ukrycie ich w różnych miejscach. Najlepiej, jeśli to będą czekoladowe jajka. Poszukują ich najmłodsi poprzez naprowadzenie podpowiedziami „ciepło”, „zimno”. W podobnej formie w wielu domach odbywa się poszukiwanie prezentów od zajączka.

Rodzinne portrety

Zachęćmy dzieci, by upamiętniły rodzinne spotkanie tak jak potrafią – przy pomocy ołówka czy kredek. Tego samego zadania niech podejmie się tata, dziadziu czy ktokolwiek inny z rodziny. Być może śmiechu będzie co niemiara, gdy zobaczymy swoje podobizny, ale właśnie i to chodzi – o zabawę, integrację i miłe wspomnienia.

Kim jestem?

Do tego nie potrzeba żadnych przedmiotów ani przestronnych pomieszczeń. Wystarczy pomysłowość w opowiadaniu ruchem i mimiką twarzy o tym, kogo się naśladuje.

Halina Kossak

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -