piątek, 14 czerwca, 2024
Strona głównaPoloniaMassachusettsXV Międzyszkolny Konkurs Recytatorski w Webster

XV Międzyszkolny Konkurs Recytatorski w Webster

20 maja odbył się XV Międzyszkolny Konkurs Recytatorski, którego gospodarzem była Polska Szkoła Sobotnia im. Marii Konopnickiej w Webster. Wzięli w nim udział uczniowie z trzech polskich szkół w Massachusetts: Szkoły Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II w Bostonie, Sobotniej Szkoły Języka Polskiego im. Jana Pawła II w Worcester oraz szkoła gospodarzy. Do finału zakwalifikowało się 39 uczestników, którzy wcześniej zwyciężyli w eliminacjach klasowych oraz szkolnych. Tematem przewodnim tegorocznego konkursu była twórczość patronki szkoły w Webster – Marii Konopnickiej.

Kontynuowana tradycja

Tradycja konkursów zrodziła się w naszej szkole i cieszymy się, że przetrwała tyle lat. W zeszłym roku przypadała 180. rocznica urodzin Marii Konopnickiej i z tej też okazji Sejm RP uhonorował jedną z najwybitniejszych pisarek – twórczynię „Roty” – mianem Patronki Roku 2022. Maria Konopnicka jest patronką naszej szkoły, więc postanowiliśmy przypomnieć innym jej twórczość i stąd też temat naszego konkursu – wyjaśnia Bożena Jaroszewska, dyrektor PSS im. Marii Konopnickiej w Webster.

Konkursy recytatorskie stanowią okazję nie tylko do wysłuchania i czasem odkrycia na nowo piękna poezji, ale również do wzajemnego poznania się dzieci, nauczycieli i rodziców z innych szkół polonijnych, do wymiany doświadczeń i są wspaniałym dowodem na aktywne uczestnictwo w propagowaniu języka polskiego.

Wiele lat temu patronka naszej szkoły – Maria Konopnicka – napisała: „zachowajcie własną tożsamość, bo wchłoną was pogańskie narody, pamiętajcie mowę ojczystą”. W sali pięknie udekorowanej pracami plastycznymi dzieci, stanowiącymi interpretacje wierszy Marii Konopnickiej takich jak: „Stefek Burczymucha”, „Rota”, „Ojczyzna”, „Zima”, „Ogródek”, „Taniec”, „Niezapominajki” i wielu innych odbył się konkurs – relacjonuje pani Bożena.

Z poezją za pan brat

Po odśpiewaniu hymnu, uroczystym przywitaniu wszystkich przez dyrektor szkoły Bożenę Jaroszewską i opiekuna duchowego szkoły ks. Grzegorza Chodkowskiego nastąpiło uroczyste wręczenie statuetki im. Janiny Igielskiej byłej dyrektor placówki Ewie Mamro w uznaniu jej zasług na rzecz Polonii. Statuetkę wraz z listem gratulacyjnym w imieniu Centrali Polskich Szkól Dokształcających wręczył jej Jan Kozak – prezes terenowy CPSD na Massachusetts i Rhode Island, a zarazem dyrektor Szkoły Języka Polskiego w Bostonie.

Następnie rozpoczął się konkurs. Występy dzieci oceniała komisja sędziowska w składzie: Ewa Mamro, Agnieszka Mosio, Hanna Olszewska, Joanna Shulman, Sylwia Wadach Kloczkowska, Maria Helena Czarnecka – Cieślak. Jury miało nie lada problem z wyłonieniem zwycięzców w poszczególnych grupach wiekowych. Publiczność natomiast doceniała występy wszystkich uczestników brawami w dowód uznania dla ich talentu i zdolności recytatorskich.

Podczas obrad komisji sędziowskiej wystąpiła grupa taneczna „Piast” prowadzona przez nauczycielkę szkoły w Webster – Lidię Nolle. Dzieci z grupy „Piast” zaśpiewały ludowe piosenki oraz zatańczyły kilka tańców narodowych. Po występie tanecznym wszystkich zaproszono na poczęstunek przygotowany przez rodziców polskiej szkoły w Webster.

Na zakończenie konkursu wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe, zaś zwycięscy poszczególnych grup dodatkowo nagrody finansowe.

Konkurs wsparty został przez Centralę Polskich Szkół Dokształcających w Nowym Jorku oraz lokalne polskie firmy.

opr. Joanna Szybiak
Fot. Archiwum PSS w Webster


Laureaci XV Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego:

Grupa I – przedszkole 
1. Isabella Valenti – Webster
2. Zuzanna Bialik – Webster
3. Brandon Osmolski – Boston

Grupa II – zerówka
1. Emilia Kurek-Wdowiak – Worcester
2. Amelia Cabior – Boston
3. Julia Wojtarowicz – Webster
wyróżnienie: Kaya Hellstrom – Webster

Grupa III – kl. I-II
1. Zosia Vigil – Boston
2. Camille Handing – Boston
3. Hanna Stomski – Webster
wyróżnienie: Patryk Deptuła – Webster

Grupa IV- kl. III-IV
1. Klaudia Wojtarowicz – Webster
2. Max Siwiński – Boston
3. Karolina Wicińska – Worcester
wyróżnienie: Dawid Żurowski-Uthman – Boston

Grupa V- kl. IV-V
1. Gabriel Shulman – Boston
2. Neli Kuznecki – Webster
3. Dominic Jankowski – Boston
wyróżnienie: Alexander Lewandowski – Webster

Grupa VI – kl. VI
1. Matylda Hurst – Boston
2. Julia Kułakowski – Boston
3. Patrick Kaczorowski – Webster
wyróżnienie: Adrian Gwizdek – Boston

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -