czwartek, 25 lipca, 2024
Strona głównaPoloniaNowy JorkWarsztaty polskich tańców ludowych w Centrum Polsko-Słowiańskim na Greenpoincie

Warsztaty polskich tańców ludowych w Centrum Polsko-Słowiańskim na Greenpoincie

W niedzielę, 21 maja, w ramach obchodów Dni Polskiego Dziedzictwa w Centrum Polsko-Słowiańskim na Greenpoincie, Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku wspólnie z zespołem Polish American Folk Dance Company zorganizował drugą edycję warsztatów tanecznych polskich tańców ludowych.

Wydarzenie zostało przyjęte bardzo entuzjastycznie, przyszło dużo chętnych osób, chcących spróbować swoich sił w tradycyjnych polskich tańcach ludowych. Wszystkich licznie zebranych gości powitali: Maja Steczkowska – pełniąca obowiązki dyrektora IKP w Nowym Jorku oraz Andrzej Buczek – wieloletni dyrektor wykonawczy oraz tancerz zespołu PAFDC.

Maja Steczkowska przedstawiła misję Instytutu, którą jest dzielenie się polskim dziedzictwem, historią i sztuką z amerykańską publicznością oraz promowanie wkładu Polski w kulturę światową. Natomiast Andrzej Buczek opowiedział historię zespołu oraz przedstawił pięć podstawowych polskich tańców narodowych: poloneza, mazura, kujawiaka, oberka i krakowiaka. Dodatkowo zaprezentował polkę, która choć nie jest polskim tańcem narodowym, jest bardzo popularna w każdym regionie Polski. Andrzej Buczek omówił również poszczególne elementy strojów oraz przedstawiał kroki taneczne.

Następnie miał miejsce krótki pokaz wszystkich tańców w wykonaniu Polish American Folk Dance Company. Zespół, który w tym roku obchodzi 85-lecie swojego istnienia, prezentował się pięknie w strojach ludowych. Następnie uczestnicy warsztatów oraz tancerze zostali zaproszeni do wspólnego tańca. I tak uczniowie w różnym wieku – była to młodzież i osoby starsze – pomieszani z profesjonalistami bawili się wspólnie znakomicie, a przy okazji poznawali polskie tańce. Na zakończenie piękne krakowianki z chęcią pozowały do zdjęć, a uczestnicy wykonali wspólną, pamiątkową fotografię. Wydarzenie zakończyło się niespodzianką – poczęstunkiem tradycyjnych polskich przysmaków z Park Deli.

Tekst i zdjęcia: Zosia Zeleska-Bobrowski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -