sobota, 22 czerwca, 2024
Strona głównaPoloniaNowy JorkZnamy marszałka i Miss Polonię z Manhattanu

Znamy marszałka i Miss Polonię z Manhattanu

W parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika na Manhattanie 21 maja br., podczas niedzielnej liturgii o godz. 10:30, został przedstawiony nowy marszałek, który 1 października poprowadzi lokalną Polonię Piątą Aleją podczas 86. Parady Pułaskiego. W tym roku został nim Dariusz Wójcik, pochodzący z Radomia absolwent Liceum Sztuk Plastycznych w Nałęczowie, wieloletni parafianin oraz członek Towarzystwa Imienia Jezus, w którym pełni funkcję przewodniczącego.

Fot. Archiwum parafii

Jedną z pasji Dariusza Wójcika jest fotografia. – Zainteresowałem się tym już jako chłopiec, gdy otrzymałem na urodziny aparat fotograficzny „AMI”, a tajniki fotografii przekazywał mi tata Zygmunt. Fascynowało mnie utrwalanie na papierze postaci i sytuacji – mówi pan Dariusz. – W domu miałem pierwsze laboratorium fotograficzne. Potem wszędzie, gdzie się uczyłem, zakładałem z kolegami pracownie fotograficzne. W roku 1983 przyjechałem do USA, tu od kilku lat mieszkali na stałe moi rodzice. W krótkim czasie dołączyła do mnie żona Barbara i córeczka Urszula. Do parafii św. Stanisława na Manhattanie zapisaliśmy się wkrótce po przejęciu parafii przez ojców paulinów w 1986 roku. Od wielu lat należę do Towarzystwa im. Jezus. Moja żona Barbara przez długi czas uczyła w sobotniej szkole im. o. Augustyna Kordeckiego, działającej przy tej parafii – dodaje.

Koronę Miss Polonia Manhattanu 2023 otrzymała Sara Praszkowicz. Sara urodziła się na Manhattanie. – Pochodzę z bardzo kochającej rodziny, moi rodzice to Dorota i Piotr Praszkowicz, mam też dwóch starszych braci: Kamila i Kaspra. Ukończyłam Catholic Elementary Norte Dame Academy na Ridgewood i kontynuuję naukę w St. Francis Prep High School, gdzie idę do 12 klasy. Ukończyłam PSD im. o. A. Kordeckiego na Manhattanie. Zawsze lubiłam uczęszczać na sobotnie lekcje, bo mogłam nauczyć się historii i wielu innych ciekawych rzeczy o Polsce. W naszej parafii na Manhattanie służę do mszy. Co niedzielę całą rodziną chodzimy do kościoła – opowiada Sara. – Od dziecka kochałam tańczyć. Przez 10 lat tańczyłam w Martha’s Dance Studio. Teraz kontynuuję naukę tańca w High School. Od 9 lat gram na skrzypcach, a moja nauczycielka organizuje coroczne koncerty. Po ukończeniu szkoły średniej chcę kontynuować naukę w St. John University na kierunku Business Management – dodaje.

Komitet Parady Pułaskiego działający przy parafii na Manhattanie organizuje Bal Marszałkowski, który odbędzie się 3 czerwca. Podczas balu nastąpi oficjalne wręczenie szarfy oraz koronacja miss. Całkowity dochód z balu zostanie przeznaczony na pokrycie kosztów związanych z paradą.

o. Michał Czyżewski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -