wtorek, 21 marca, 2023
Strona głównaUSANowy JorkUwaga, stan wyjątkowy w Nowym Jorku!

Uwaga, stan wyjątkowy w Nowym Jorku!

9 września w stanie Nowy Jork ogłoszony został stan wyjątkowy. Przyczyną jest wykrycie wirusa polio w próbkach ścieków z Long Island. To sygnał, że mogący powodować paraliż wirus szybko się rozprzestrzenia.

Objawy polio mogą przypominać przeziębienie, ale jest to bardzo groźna choroba – ze statystyk wynika, że u 1 na 200 osób zakażenie kończy się nieodwracalnym porażeniem. Fot. Shutterstock

Wirus polio został wykryty w próbce ścieków pobranej w sierpniu z hrabstwa Nassau. Badania laboratoryjne potwierdziły, że próbka ta była genetycznie powiązana z przypadkiem paraliżu, któremu uległa osoba w Rockland County na północ od Nowego Jorku na początku tego lata. Był to pierwszy taki przypadek w stanie od prawie 10 lat.

Wirus został również wykryty w próbkach ścieków z sąsiednich hrabstw Orange i Sullivan, a także w próbkach z samego Nowego Jorku. Według Stanowego Departamentu Zdrowia wszystkie zgłoszone próbki zawierają typy wirusa polio, które mogą powodować paraliż.

Gubernator stanu Nowy Jork Kathy Hochul wydała zarządzenie, dzięki któremu zwiększone zostały środki na zwalczanie rozprzestrzeniania się wirusa polio. Natomiast komisarz ds. Zdrowia Mary Bassett wezwała wszystkich nowojorczyków, aby upewnili się, że mają aktualne szczepieniami przeciwko polio, a jeśli nie mają – aby się zaszczepili przeciwko polio. Zgodnie z zarządzeniem gubernator Kochul szczepionki przeciwko polio mogą podawać nie tylko lekarze, ale też ratownicy medyczni, położne i farmaceuci.

Stan wyjątkowy ma obowiązywać do 9 października.

WEM

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -