czwartek, 2 maja, 2024
Strona głównaPoloniaNowy JorkUroczyste obchody stulecia Polskiego Domu Narodowego w Glen Cove

Uroczyste obchody stulecia Polskiego Domu Narodowego w Glen Cove

W sobotę, 21 października, w Polskim Domu Narodowym w Glen Cove na Long Island odbył się uroczysty bankiet związany z obchodami 100-lecia tej szacownej instytucji. W gali wzięło udział ponad 200 osób, w tym wielu znamienitych gości.

Jubileuszowy bankiet

Z pewnością działalność Polskiego Domu Narodowego w Glen Cove może napawać dumą nie tylko jego władze na czele z prezes Elżbietą Majewską, ale całą nowojorską Polonię. W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat wiele polonijnych ośrodków kulturalnych z różnych powodów, najczęściej finansowych, zaprzestało działalności. Natomiast Polski Dom Narodowy w Glen Cove na Long Island, dobrze zarządzany i skupiający miejscową Polonię, wydaje się rosnąć w siłę i rozkwitać. Przykładem tego była również uroczystość rocznicowa.

Jubileuszową galę poprowadziła Marta Wesołowska, znana z organizacji Polonia of Long Island, oraz Adam Mrowca, absolwent Polskiej Szkoły Dokształcającej w Glen Head. Na wstępie uroczystości wprowadzono sztandary i wspólnie odśpiewano, wraz z Eweliną Backiel, hymny polski i amerykański. W części oficjalnej uroczystości przemówienia wygłosili: Elżbieta Majewska – wieloletnia prezes Polskiego Domu Narodowego w Glen Cove, Janusz Lipski – kapelan Kongresu Polonii Amerykańskiej – oddziału Long Island, a także Pamela Panzenbeck – burmistrz Glen Cove.

Głos zabrał również reprezentujący polskie władze wicekonsul Stanisław Starnawski, który odczytał list gratulacyjny od Adriana Kubickiego, konsula generalnego RP w Nowym Jorku. Z kolei Delia DeRiggi-Whitton z biura ustawodawczego powiatu Nassau, oprócz złożenia gratulacji dla zarządu Polskiego Domu Narodowego, wręczyła prezes Elżbiecie Majewskiej specjalny dyplom, tzw. Citation, przyznany przez władze hrabstwa.

Kolejny gość ze świata amerykańskiej polityki, kongresman Thomas Suozzi, przekazał natomiast prezes Elżbiecie Majewskiej amerykańską flagę certyfikowaną przez Kongres Stanów Zjednoczonych i przyznaną Polskiemu Domowi Narodowemu z okazji jego stulecia.

Listę wystąpień zamknęły przemówienia Ryszarda Brzozowskiego, prezesa Kongresu Polonii Amerykańskiej – oddział Long Island, a także Agaty Strzelichowskiej, dyrektorki Polskiej Szkoły Dokształcającej im. Ignacego Paderewskiego w Glen Head.

Gratulacje i wyróżnienia

To były piękne lata mojego życia – zwróciła się do obecnych wyraźnie wzruszona prezes Elżbieta Majewska, która swoją funkcję pełni od 2008 roku, najdłużej ze wszystkich dotychczasowych 21 prezesów Polskiego Domu Narodowego. – Miałam zespół świetnych i fantastycznych ludzi oraz członków naszej organizacji. Wszyscy są wielkimi patriotami i dziękuję im z całego serca za to, że mnie wspierali – dodała prezes podkreślając, że istnienie Polskiego Domu Narodowego nie byłoby możliwe bez ciężkiej pracy jego członków i wielu wolontariuszy.

W trakcie całego wieczoru gratulacjom dla władz Polskiego Domu Narodowego nie było końca. Zebrani odśpiewali również wspólnie „Sto lat” prezes Elżbiecie Majewskiej. Oprócz wielu życzeń były też kwiaty, a także okolicznościowy tort. Jubileusz był doskonałym momentem, aby uhonorować osoby najbardziej zasłużone i zaangażowane w działalność na rzecz Polskiego Domu Narodowego. Okolicznościowe nagrody z imiennymi dedykacjami z rąk Bożeny Kuźmy, wiceprezes Polskiego Domu Narodowego, otrzymali: Elżbieta Majewska, Anna Backiel, Zdzisław Backiel, Krystyna Czerniawska, Anna Czerwonka, Bogdan Czerwonka, Danuta Deja, Ryszard Deja, Margaret Dochnal, Robert Jakobsze, Tadeusz Jasiński, Ewa Kołdowska, Janusz Kołdowski, Tomasz Konieczny, Wiesław Mazno, Jerzy Panek, Edward Podsiadło, Janusz Wolny, Irena Wójcik i Lidia Zacharska. Z kolei dyplomy otrzymali: Daniela Luterek, Ryszard Brzozowski, Bożena Kuźma, Stanisław Kuźma, Małgorzata Stasiuk, Roman Stasiuk, Józefa Priczak, Małgorzata Parlewicz.

Ostoja polskości

W części artystycznej imprezy wystąpił Polsko-Amerykański Zespół Folklorystyczny, który po prezentacji kilku tańców ludowych zaprosił wszystkich obecnych do tradycyjnego poloneza. Natomiast do późnych godzin nocnych do tańca zagrzewał gości zespół The Masters.

Historia założenia Polskiego Domu Narodowego w Glen Cove sięga sierpnia 1922 roku, kiedy to grupa kilku przedsiębiorczych Polaków z Long Island na czele z Józefem Żyłko, Czesławem Moraczewskim i Faustynem Karpińskim podjęła decyzję o zakupie wystawionego na sprzedaż dawnego budynku kościoła św. Franciszka przy 10 Hendrick Avenue. Zakup udało się sfinansować między innymi dzięki sprzedaży cegiełek wśród Polonii. Już 21 listopada tego samego roku powstała organizacja Polish National Home of Glen Cove and Vicinity Inc., a 6 dni później w nowo zakupionym budynku odbyło się zebranie, w trakcie którego wybrano pierwszy zarząd organizacji. Oficjalne otwarcie Polskiego Domu Narodowego odbyło się 3 czerwca 1923 roku. Niezmiennie od stu lat Polski Dom Narodowy w Glen Cove pozostaje centrum polonijnego życia kulturalnego miejscowej Polonii. I nic nie wskazuje na to, aby miało się to zmienić w przyszłości.

Tekst i zdjęcia: Marcin Żurawicz

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -