piątek, 3 maja, 2024
Strona głównaPoloniaNowy Jork„The Final Veil” – wyjątkowa historia polskiej tancerki na scenie nowojorskiej opery

„The Final Veil” – wyjątkowa historia polskiej tancerki na scenie nowojorskiej opery

Szykuje się nie lada gratka dla osób ceniących sztukę i wyjątkowe historie, a do takich niewątpliwie należy opowieść o losach Franciszki Mannówny. Jej losy, ujęte w artystyczną klamrę, stały się kanwą opery „The Final Veil”, która prezentowana będzie w Nowym Jorku na scenie Nancy Manocherian’s the Cell Theatre.

Opera „The Final Veil” opowiada o historii przedwojennej polskiej tancerki, która zginęła w Auschwitz. Fot. Instytut Polski w Nowym Jorku

Franceska Mann/Franciszka Mannówna, urodzona w 1917 r., była jedną z najlepiej zapowiadających się polskich tancerek lat trzydziestych ubiegłego stulecia. Występowała na scenach operowych i kabaretowych, w kawiarniach, rewiowych widowiskach, na prywatnych przyjęciach i w krótkometrażowym filmie „Polki słyną”. Kilka miesięcy przed wybuchem II wojny światowej Mann zdobyła nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Tańca w Brukseli. W okupowanej Polsce została zamknięta w getcie warszawskim, gdzie występowała w Teatrze Femina, Melody Palace i w kawiarni Bagatela. Wiosną 1943 r. trafiła do Hotelu Polskiego, który organizował ucieczkę Żydów z południowoamerykańskimi paszportami. Jednak zamiast do obiecywanej Ameryki Południowej kilka tysięcy polskich Żydów zostało wywiezionych do obozów zagłady. Tak Franciszka trafiła do Auschwitz, a jej bohaterska postawa w obliczu śmierci stała się legendą – opisywał ją m.in. Filip Muller w „Świadku Auschwitz” i Sofka Zinovieff w „Tajemnice carskiego dworu: zapiski czerwonej księżniczki”. Potwierdzają ją również historyczne źródła i dokumenty zgromadzone podczas procesów norymberskich. Otóż kiedy przywieziono Franciszkę do Auschwitz, ona i inni przybyli zostali skierowani do komór gazowych, gdzie kazano im się rozebrać. Według naocznych świadków, Franciszka zaczęła rozbierać się w uwodzicielski sposób, by odwrócić uwagę strażników SS, dzięki czemu zdołała wyrwać jednemu z nich broń i śmiertelnie postrzelić jednego z nich oraz ranić drugiego, po czym sama zginęła. Postawa Mann dodała siły i odwagi innym kobietom do ataku na SS-manów przy wejściu do komory gazowej.

Spektakl „The Final Veil” wyreżyserowała Cassandra Rosebeetle, autorką partytury i libretta jest JL Marlor. Opera, skomponowana na kwartet smyczkowy i cztery śpiewaczki, czerpie z bogatej tradycji polskiej muzyki, w tym pieśni ludowych, niemieckiej muzyki kabaretowej połączonej z muzyką klasyczną, undergroundowym jazzem oraz folkiem jidysz z lat 30. XX wieku.

Obsada: Cassandra Rosebeetle w roli Franceski Mann oraz 3 tancerki: Hallie Chametzky, Lauren Pagano i Lauren Barette; 4 śpiewaczki: Heather Michele, Katie Lipow, Abagael Cheng i Katherine Lerner Lee i 4 muzyków: Connie Li na skrzypcach, YoonJung Hwang na skrzypcach, Katya Barmotina na altówce i Camille Dietrich na wiolonczeli. Choreografia jest dziełem Katherine Crockett i Cassandry Rosebeetle, a tekst napisała Kate Mulley. Zespół produkcyjny uzupełniają Micah Gleason (dyrektor muzyczny/dyrygent), Brian Reager (asystent reżysera), Ayumu „Poe” Saegusa (oświetlenie), Dan Daly (scenografia), Matthew Yohn (projekt dźwięku) i Carly Dorman (asystentka reżysera tańca).

Opera wystawiana będzie w dniach 14-17, 21-24, 28-31 lipca 2022 (czwartek – sobota o godz. 20.00 i niedziela o godz. 17.00) w Nancy Manocherian’s The Cell Theatre, który mieści się przy 338 W. 23rd Street, New York, NY. 10011. Czas trwania spektaklu to 60 minut. Bilety dostępne są na stronie www.thecelltheatre.org

WEM

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -