Pandemia COVID-19 wciąż trwa i dlatego tak ważne nadal jest to, by poddawać się testom na obecność koronawirusa. Dzięki temu można, będąc świadomym zakażenia, chronić innych, w tym swoich bliskich. Warto znaleźć w swojej okolicy punkt wykonujący darmowe testy na COVID-19 oraz zachęcić do zrobienia testu swoich bliskich, rodzinę i przyjaciół.
WAŻNE! Punkty wykonujące testy na COVID-19 są dostępne w wielu miejscach w całym Connecticut. Każdy, kto ma objawy zakażenia, powinien skontaktować się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej. Każdy, kto nie ma lekarza rodzinnego, powinien zadzwonić na 2-1-1 lub odwiedzić stronę: www.211ct.org, aby znaleźć punkt, gdzie można zrobić test. Testy są bezpłatne!
Kto powinien poddać się testowi na COVID-19?
Jeśli masz jakiekolwiek objawy zakażenia koronawirusem podane na liście CDC (Centers for Disease Control and Prevention), powinieneś się zbadać.
Najczęściej występujące objawy zakażenia COVID-19: kaszel, krótki oddech lub trudności w oddychaniu, gorączka lub dreszcze, bóle kości i mięśni, suchość w gardle, ból głowy, nudności, biegunka, katar lub zatkany nos, zmęczenie, utrata węchu lub smaku. Symptomy mogą wystąpić od 2 do 14 dni od zakażenia. Zakażenie koronawirusem u dzieci objawia się tak samo, jak u dorosłych, z tym, że choroba może przebiegać łagodniej.
W określonych sytuacjach zaleca się wykonanie testu mimo braku objawów zakażenia. Dotyczy to zwłaszcza osób narażonych ze względu na sposób życia lub wykonywaną pracę na większe ryzyko zakażania: pracowników służby zdrowia, służb ratunkowych, osób przebywających w domach opieki i personelu, osób bezdomnych lub żyjących w większych wspólnotach. Warto mieć na uwadze, że nawet osoba nie mająca objawów choroby może stanowić źródło zakażenia.
WAŻNE!
- Nie ma uregulowanego prawnie wymogu, aby badać bezobjawowe osoby, które nie miały kontaktu z kimś, u kogo potwierdzono zakażenie COVID-19. Jednak niektórzy pracodawcy mogą dostarczać testy swoim pracownikom lub mogą zażądać, aby pracownik został przetestowany.
- Każdy, kto ma objawy zakażenia COVID-19, powinien wykonać test.
- Jeśli skontaktuje się z Tobą pracownik departamentu zdrowia i poinformuje Cię, że mogłeś być narażony na kontakt z osobą zakażoną COVID-19, powinieneś się zbadać. Pracownik departamentu może pomóc Ci w znalezieniu punktu wykonującego testy w Twojej okolicy, możesz też zadzwonić pod 211.
- Zalecenia mogą ulec zmianie wraz z rozwojem sytuacji i gdy dzięki badaniom naukowym coraz lepiej będą znane zasady rozprzestrzeniania się koronawirusa. Zalecenia będą aktualizowane i dostosowywane do bieżącej sytuacji w CT. Z biegiem czasu testy będą coraz bardziej dostępne.
Jaki rodzaj testu powinienem wykonać?
Istnieją trzy rodzaje testów na COVID-19: kwas nukleinowy (test PCR) i antygenowy (szybki test), które są stosowane do diagnozowania osoby z obecnym zakażeniem SARS-CoV-2, wirusem powodującym COVID-19, oraz test na przeciwciała, który pomaga ustalić, czy ktoś został zainfekowany wirusem SARS-CoV-2 w przeszłości.
Jeśli masz objawy COVID-19 lub nie masz objawów, ale miałeś dłuższy bliski kontakt z osobą zakażoną COVID-19, należy wykonać test diagnostyczny kwasu nukleinowego (PCR).
Gdzie można wykonać test na COVID-19?
Jeśli masz objawy zakażenia koronawirusem, w pierwszej kolejności powinieneś zadzwonić do swojego lekarza rodzinnego i telefonicznie poinformować go o swoich dolegliwościach. Wiele ośrodków medycznych i przychodni ma w swojej ofercie możliwość wykonania testu na COVID-19.
Przy niektórych szpitalach, centrach opieki czy aptekach dostępne są mobilne punkty testowe, działające na zasadzie drive-up lub walk-up. Wejdź na stronę portal.ct.gov/Coronavirus, wpisz kod pocztowy w okienko „Znajdź w pobliżu punkt wykonujący testy” i kliknij „Idź”. Wyświetlą się punkty wykonujące testy w Twojej okolicy.
Nie mam lekarza rodzinnego. Czy to znaczy, że nie mogę wykonać testu?
To nie ma znaczenia, czy ktoś jest zapisany do lekarza rodzinnego. Jeśli nie jesteś, nadal możesz zrobić test na COVID-19. W całym stanie działają centra opieki zdrowotnej, które ciągle przyjmują nowych pacjentów, oferując możliwość oceny ogólnej stanu zdrowia i wykonania testu na COVID-19. Wejdź na stronę portal.ct.gov/Coronavirus, wpisz kod pocztowy w okienko „Znajdź w pobliżu punkt wykonujący testy” i kliknij „Idź”. Wyświetlą się punkty wykonujące testy w Twojej okolicy.
Są też punkty, w których można wykonać test za darmo, niezależnie od posiadania lub nie ubezpieczenia zdrowotnego czy od swojego statusu imigracyjnego. Punkty takie można znaleźć na stronie: ct.gov/prioritytesting.
Słyszałem o mobilnych punktach pobrań, w których można wykonać test na COVID-19. Czy to prawda?
Tak, w Connecticut działa wiele punktów mobilnych (walk-up), w których można wykonać test. Wejdź na stronę portal.ct.gov/Coronavirus, wpisz kod pocztowy w okienko „Znajdź w pobliżu punkt wykonujący testy” i kliknij „Idź”. Wyświetlą się punkty wykonujące testy w Twojej okolicy.
Ile kosztuje test na COVID-19?
Osoby posiadające prywatne ubezpieczenie medyczne lub zapisane do stanowego programu HUSKY Health Program i wykazujące objawy zakażenia koronawirusem nie są obciążane kosztami wykonania testu. Programy Medicaid i HUSKY Health pokrywają wszystkie koszty wykonania testu. Ponadto program HUSKY pokrywa koszt testów na COVID-19 dla nieubezpieczonych mieszkańców Connecticut, którzy są obywatelami amerykańskimi albo mają uregulowany status imigracyjny oraz dla osób o nieuregulowanym statusie imigracyjnym, jeśli mają objawy zakażenia koronawirusem i spełniają kryterium dochodowe.
Jeśli nie masz objawów COVID-19, skierowania od lekarza na badanie, lub nie mieszkasz w obszarze, w którym lokalne władze zaleciły powszechne wykonanie testów – możesz wykonać płatny test, w celu ustalenia kosztów należy skontaktować się ze swoją firmą ubezpieczeniową.
Czy mogę wykonać test na COVID-19, jeśli nie mam ubezpieczenia zdrowotnego?
Tak. Niezależnie od posiadania ubezpieczenia i statusu imigracyjnego jest kilka opcji, żeby zrobić bezpłatny test na COVID-19. Punkty wykonujące takie testy można znaleźć na stronie: ct.gov/prioritytesting.
Jak zrobić szybki test na COVID-19?
Jeśli potrzebujesz szybko wykonać test na COVID-19, CVS Health oferuje możliwość zrobienia takiego testu w Samuel V. Arroyo Recreation Center w Hartford. Zadzwoń na numer 860-757-9311 i wybierz 311, żeby zarejestrować się na wizytę. Wcześniejsza rejestracja jest konieczna – osoby niespełniające kryteriów oraz nieumówione nie zostaną przebadane.
Jak długo trzeba czekać na wynik testu na COVID-19?
Na wyniki testów PCR wykonywanych w szpitalach czy placówkach medycznych trzeba zazwyczaj czekać 24-48 godzin. Ważne, żeby czekając na wynik testu, pozostać w domu i maksymalnie ograniczyć kontakty z innymi, żeby zminimalizować ryzyko zakażenia koronawirusem kolejnych osób.
Jak się zachować, czekając na wynik testu?
Jeśli miałeś kontakt z osobą zakażoną COVID-19, powinieneś pozostać w domu i z dala od innych przez 14 dni po ostatnim kontakcie z tą osobą.
Jeśli masz gorączkę, kaszel lub inne objawy COVID-19, należy pozostać w domu i z dala od innych osób (z wyjątkiem uzyskania opieki medycznej).
Jeśli nie masz objawów COVID-19 i nie możesz zostać w domu podczas oczekiwania na wyniki badań, powinieneś nosić maseczkę w miejscach publicznych i unikać spotkań z osobami, które nie są w twoim bezpośrednim gospodarstwie domowym, mają ponad 65 lat lub mają choroby, które narażają je na zwiększone ryzyko wystąpienia i ciężkiego przebiegu COVID-19.
Co w sytuacji, gdy okaże się, że mam koronawirusa?
- Nie wychodź z domu, myj często ręce, noś maseczkę (lub w inny sposób zakrywaj nos i usta), zachowaj dystans od innych domowników.
- Twoje imię i nazwisko oraz dane kontaktowe zostaną przekazane personelowi Departamentu Zdrowia Publicznego w Connecticut. Należy się spodziewać telefonu od pracownika departamentu, który będzie monitorował Twój stan zdrowia oraz poprosi o listę osób, z którymi osoba zakażona miała kontakt w ostatnim czasie.
- Pracownik departamentu będzie się kontaktował tylko i wyłącznie w sprawach związanych z zakażeniem COVID-19, w żadnych innych. Twoje dane będą poufne!
- Pracownik departamentu będzie w stanie pomóc Ci w zakresie realizacji podstawowych potrzeb, takich jak zaopatrzenie w jedzenie, opieka nad dzieckiem czy kwestia ubezpieczenia dla osoby niepracującej.
- Będziesz mógł opuścić dom, jeśli spełnisz dwa kryteria:
– przez ostatnie 72 godziny (trzy dni) nie miałeś gorączki i nie zbijałeś temperatury żadnymi lekami, a inne objawy, takie jak kaszel czy trudności w oddychaniu ustępują
oraz
– minęło co najmniej 10 dni od wystąpienia pierwszego objawu zakażenia.
- Jeśli nie masz żadnych objawów, a mimo to test wyszedł pozytywny, powinieneś przez co najmniej 10 dni od wyniku testu pozostać w domu.
- Jeśli objawy się nasilą, należy się telefonicznie skontaktować z lekarzem.
Co, jeśli wynik testu wyjdzie negatywny?
Jeśli po wykonaniu testu wystąpią jakiekolwiek objawy COVID-19, należy zwrócić się do lekarza i zapytać, czy należy się ponownie zbadać. Pamiętaj, by myć często ręce i zachowywać dystans społeczny (sześć stóp między Tobą a innymi ludźmi). Noś maseczkę, kiedy wychodzisz z domu. Jeśli czujesz się chory, zostań w domu – nie idź do pracy. Codziennie dezynfekuj powierzchnie często dotykane, takie jak klamki, dzwonek do drzwi, balustrady, telefon itp.
Jeśli wynik testu wyszedł negatywny, prawdopodobnie w czasie badania nie byłeś zakażony COVID-19. Możliwe jest także, że była to bardzo wczesna faza zakażenia i dlatego test jej nie wykrył, dlatego wynik kolejnego testu może być pozytywny. Możliwe jest też, że dopiero po wykonaniu testu dana osoba się zakaziła koronawirusem. To znaczy, że nawet jeśli ktoś ma negatywny wynik testu, a ma objawy zakażenia, powinien zostać w domu – to szczególnie ważne w przypadku personelu medycznego i tych, którzy pracują z osobami z grupy wysokiego ryzyka zakażenia i ciężkiego przebiegu COVID-19.
Dlaczego w Connecticut nie ma powszechnego testowania wszystkich mieszkańców?
Testowanie jest ważną częścią naszej reakcji na pandemię, ale nie jest jedyną częścią. Inne zachowania – noszenie maseczki, mycie rąk, dystans społeczny i dezynfekcja – są równie ważnymi narzędziami walki z pandemią.
Nadal najważniejsze jest badanie osób, które mają objawy zakażenia koronawirusem.
W przypadku osób niewykazujących objawów zakażenia, działanie władz skupia się na testowaniu mieszkańców terenów, gdzie liczba zakażeń jest bardzo wysoka. Testy oferowane są także osobom pracującym w branżach wymagających bezpośredniego kontaktu z innymi ludźmi. Taki sposób postępowania pomaga monitorować przebieg pandemii i identyfikować miejsca, w których pomoc departamentu zdrowia jest szczególnie potrzebna.
WAŻNE! Najlepszym sposobem, aby chronić siebie i swoich współpracowników oraz bliskich przed infekcją jest przestrzeganie wszystkich zaleceń dotyczących zachowania dystansu społecznego, mycia rąk, noszenia maseczek i dezynfekcji.
Wiarygodne i aktualne informacje znajdziesz na https://portal.ct.gov/Coronavirus/Covid-19-Knowledge-Base/COVID-19-Testing