wtorek, 16 kwietnia, 2024
Strona głównaPoloniaNowy JorkŚwiąteczne przedstawienie w wykonaniu zespołu „Krakowianki i Górale”

Świąteczne przedstawienie w wykonaniu zespołu „Krakowianki i Górale”

W niedzielę, 11 grudnia, w Akademii św. Stanisława Kostki odbył się występ dziecięcego zespołu ludowego „Krakowianki i Górale” działającego przy parafii św. Stanisława Kostki. Występ połączony był z corocznym świątecznym przedstawieniem.

Program składał się z dwóch części. Najpierw na scenie zaprezentowano tańce śląskie i góralskie. Przed wejściem na scenę dziewczęta ze starszej grupy wprowadziły ludową atmosferę szopki, poprzez autentyczne „helokanie”, przenosząc widzów na hale tatrzańskie. Taniec góralski wyróżniał się choreografią i pomysłowym wizualnym wykorzystaniem chust ludowych. W tej części śpiewającymi solistami byli: Andrzejek Michoń, Oliver Modzelewski oraz Rysiu Haracz.

W drugiej części programu młodsza grupa dzieci przemieniła się w urocze owieczki, które otoczyły żłobek, zatańczyły poleczkę i zaśpiewały Jezuskowi kołysankę. Wzbudziły ogólny zachwyt na widowni. Wystąpili: Matka Boska – Maja Aksamitowska, Święty Józef – Lukas Robert oraz Archanioł, Anioły, Krakowianki, Łowiczanki, Rzeszowianki, Lublinianki Ślązaczki, Opoczynianki, Góralki i Górale, Trzej Królowie z wielbłądem, owieczki i pasterz. W tej części kolędy śpiewali soliści: Victoria Pikul, Monika Chibowska, Mia Bayas, Andrzejek Michoń oraz akompaniatorka – Halina Kalitka. Na skrzypcach ślicznie grały: Emilia Idec, Alicja Rutkowski i Gabriela Robert, deklamowała Emilia Idec. Scenariusz „Szopki ludowej” napisała Maria „Dzidka” Bielska.

W przerwie koncertu można było poczęstować się jak co roku pysznymi ciastami i wypiekami z Syrena Bakery i Cafe Riviera.

Zespół Ludowy Krakowianki i Gorale istnieje przy parafii św. Stanisława Kostki od ponad 80 lat. Należą do niego dzieci z Akademii św. Stanisława Kostki oraz z innych szkół. Próby odbywają się raz w tygodniu w szkolnej auli – tam też znajduje się garderoba strojów. W każdym roku są dwa spektakle: zimowy i wiosenny.

Zespół występuje również gościnnie i na zaproszenie. W tym roku wystąpił trzy razy w Centrum Polsko-Słowiańskim, był obecny na obchodach Polskiego Dnia Dziedzictwa w Brooklyn Borough Hall, co roku bierze udział w Paradzie Pułaskiego oraz we wszystkich uroczystościach parafialnych, mszach i akademiach w Domu Narodowym.

W zespole „Krakowianki i Górale” występują dwie grupy dzieci: młodsza, licząca 24 dzieci, z których najmłodsze ma 3 latka, oraz starsza, licząca 26 dzieci, z których najstarsze ma 12 lat.

Prowadzenie tak dużego zespołu z taką rozpiętością wieku wymaga wiele pracy, zaangażowania, cierpliwości i czasu. Osoby, którym należą się największe podziękowania, to: mentor i kapelan zespołu proboszcz Grzegorz Markulak, który tak jak poprzedni proboszcz, ks. Marek Sobczak, jest bardzo przychylny i pomocny, kierowniczka Elżbieta Hetnar, artystyczny dyrektor Maria „Dzidka” Bielska, muzyczna dyrektor, odpowiadająca za akompaniament i śpiew Halina Kalitka, choreograf i dyrektor tańca Joanna Bis, asystentki: Aleksandra Czartoryska i Emilia Idec oraz rodzice i wolontariusze. Sponsorem przedstawienia był Polish National Aliance of Brooklyn.

W czasie spektaklu widać było wielkie zaangażowanie rodziców i to jest ich wielką zasługą, że chcą, aby ich dzieci kultywowały polską kulturę i zwyczaje. Należą im się specjalne podziękowania.

Tekst i zdjęcia: Zosia Zeleska-Bobrowski

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -