sobota, 4 maja, 2024
Strona głównaWiadomościPolskaSprawa przekazania na Ukrainę Leopardów z Polski jest w toku

Sprawa przekazania na Ukrainę Leopardów z Polski jest w toku

Sprawa przekazania na Ukrainę czołgów Leopard z Polski jest w toku – powiedział w poniedziałek szef Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch. Zaznaczył, że trwają konsultacje, mowa tu o symbolicznym wsparciu. Mówienie o tym, że Polska odda kilkadziesiąt czy kilkaset sztuk to jest absurd – podkreślił.

Szef Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch. Fot. PAP/Leszek Szymański

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch był pytany w poniedziałek w Radiu Zet, czy czołgi Leopard z Polski pojadą na Ukrainę. Kumoch zaznaczył, że sprawa jest w toku i wyjaśnił, że dotyczy propozycji, by Polska wzięła udział w tej sprawie w szerokiej koalicji państw, które posiadają Leopardy.

„I nie ma tu mowy, to dezinformacja, o przekazaniu wszystkich czy dużej liczby Leopardów – tylko o symbolicznym wsparciu i udziale w koalicji kilku państw” – odparł. Dopytywany przyznał, że chodzi o kilka lub kilkanaście sztuk tych czołgów.

Podkreślił, że w tej sprawie trwają konsultacje i zapowiedział jednocześnie, że w poniedziałek po południu w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego odbędzie spotkanie prezydenta z premierem, szefem MON i przedstawicielami resortów siłowych oraz wojska nt. sytuacji za wschodnią granicą. „Najpierw trzeba ustalić, co dokładnie nasi sojusznicy z państw Zachodu chcą zrobić” – mówił Kumoch.

„Mówienie o tym, że Polska odda kilkadziesiąt czy kilkaset sztuk (Leopardów) to jest absurd. To jest tworzenie rzeczywistości alternatywnej. Ukraina jest zainteresowana tym, aby państwa Zachodu w grupie przekazały im pewną ograniczoną liczbę tego typu czołgów” – powiedział.

Minister przyznał również, że Polska mogłaby być częścią takiej koalicji, jednak sama nie będzie niczego robić w pojedynkę, bo nawet nie byłaby w stanie w żaden sposób zmienić losów wojny dając kilka lub kilkanaście sztuk czołgów.

Kumoch ocenił też, że zasługą Polski jest to, że Niemcy przekażą Ukrainie Patrioty. „Przy mnie prezydent (Ukrainy Wołodymyr) Zełenski za tę sprawę podziękował, za to, że umiędzynarodowiliśmy problem Patriotów” – mówił.

„Polska postawiła bardzo jasno kwestię wśród państw NATO: a dlaczego nie przekazać Patriotów na Ukrainę. I okazało się, że w różnych ośrodkach analitycznych amerykańskich podchwycono tę myśl. Stany Zjednoczone podjęły taką decyzję i widać Berlin też teraz podejmuje taką decyzję” – powiedział.

Kumoch przyznał też, że wizyta prezydenta Dudy w Berlinie miała niewielkie znaczenie jeśli chodzi o Patrioty. „Dużo było tematów w Berlinie, choć oczywiście, temat był poruszany. Prezydent powiedział, że jeśli się nie da na Ukrainę, to niech będą w Polsce” – powiedział.

Szef BBN Jacek Siewiera zapowiedział w poniedziałek rano, że prezydent Andrzej Duda zaprosił tego dnia po południu premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministrów na spotkanie, aby omówić aktualną sytuację bezpieczeństwa oraz politykę sojuszniczą związaną z wojną na Ukrainie.

W ubiegły piątek amerykański dziennik „Wall Street Journal” poinformował, że polski rząd rozważa prośbę Ukrainy o wysłanie jej swoich czołgów Leopard 2. Powołał się na szefa Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (PISM) Sławomira Dębskiego. Jak napisał „WSJ”, Polska posiada ponad 240 niemieckich czołgów Leopard 2 w różnych wersjach i są one znacznie lepiej opancerzone i chronione przed pociskami przeciwczołgowymi niż wozy ofiarowane dotąd przez USA, Niemcy czy Francję.

W sobotę premier Mateusz Morawiecki powiedział, że „my sami, na ten moment, nie zamierzamy przekazywać naszych czołgów”.

W niedzielę wicekanclerz i minister gospodarki Niemiec Robert Habeck pytany w wywiadzie dla telewizji ARD o możliwe dostawy czołgów Leopard dla Ukrainy odpowiedział, że „oczywiście nie jest to wykluczone”. Po tym, jak niedawno Niemcy ogłosiły, że dostarczą Ukrainie bojowe wozy piechoty Marder słychać apele o wysłanie także Leopardów.

W czwartek Niemcy i USA po raz pierwszy ogłosiły, że przekażą Ukrainie bojowe wozy piechoty, Mardery i Bradleye, co ma w znaczący sposób wzmocnić ukraińskie siły lądowe. Niemcy ogłosiły swoją decyzję po wielu miesiącach odmów przekazania tych pojazdów. Wcześniej miały też zablokować m.in. przekazanie Ukrainie czołgów Leopard 2A4 przez Hiszpanię.

21 grudnia, podczas wizyty prezydenta Ukrainy w Waszyngtonie, USA zapowiedziały przekazanie Ukrainie zestawu Patriot.

Daria Kania/PAP

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -