czwartek, 8 czerwca, 2023
Strona głównaUSANowy JorkProblem z groźnym grzybem

Problem z groźnym grzybem

U.S. Centers for Disease Control and Prevention alarmuje w Nowym Jorku. Śmiertelna choroba grzybicza rozprzestrzenia się w Stanach Zjednoczonych w zastraszającym tempie.

Publiczne służby zdrowia są zaniepokojone poziomem zakażeń groźnym grzybem w stanie Nowy Jork. Fot. Istock

Jak twierdzą specjaliści CDC, zakażenia lekoopornym grzybem – rodzajem drożdży znanym jako Candida auris lub C. auris – wykryto już w 29 stanach, z co najmniej 2,377 potwierdzonymi przypadkami w 2022 roku. Oznacza to gwałtowny wzrost z 1,474 przypadków w 2021 roku i tylko 757 w 2020 roku.

Według CDC stan Nowy Jork odnotował czwartą najwyższą liczbę infekcji C. auris. Od 31 grudnia 2022 roku wykryto ich 326. Tylko Kalifornia, Floryda i Nevada odnotowały więcej przypadków.

C. auris może powodować poważne choroby u osób starszych i z osłabionym układem odpornościowym. Około jedna trzecia zarażonych grzybem umiera! Specjaliści CDC twierdzą, że szczep C. auris może szczególnie niepokoić, ponieważ jest odporny na wiele tradycyjnych leków przeciwgrzybiczych, jest trudny do zidentyfikowania za pomocą standardowych metod laboratoryjnych i spowodował wybuchy epidemii w placówkach opieki zdrowotnej.

Szczep C. auris został po raz pierwszy zidentyfikowany w 2009 roku w Azji, jednak naukowcy twierdzą, że pojawił się on co najmniej dziesięć lat wcześniej. Obecność grzyba została potwierdzona już w co najmniej 30 różnych krajach.

WEM

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -