niedziela, 5 maja, 2024

Prawo na Florydzie

Mecenas Agnieszka Piasecka odpowiada na wybrane pytania czytelników na tematy prawne. Dla ochrony prywatności, imiona osób i niektóre fakty zostały zmienione.

Aby ominąć postępowanie spadkowe i ułatwić dziedziczenie naszym dzieciom, wraz z żoną zdecydowaliśmy się na założenie trustu. Rozumiemy, że nasz trust to rodzaj funduszu powierniczego, który należy zasilić majątkiem i chcielibyśmy dowiedzieć się, w jaki sposób możemy zasilić nasz trust nieruchomościami, które obecnie posiadamy i które w przyszłości zamierzamy kupić.

Rafał z Treasure Island, FL


Drogi Panie Rafale

Jeżeli chodzi o nieruchomości, które już macie, to aby przenieść swoją nieruchomość do trustu, każdorazowo należy sporządzić nowy akt prawny przenoszący własność nieruchomości, tzw. „deed” zawierający nazwę i datę trustu, poświadczyć go notarialnie, a następnie zarejestrować go w sądzie w okręgu sądowym, w którym znajduje się nieruchomość. Do celu przeniesienia nieruchomości do swojego trustu, powszechnie stosowaną formą „deedu” jest tzw. „Quitclaim Deed”. Należy zadbać o to, aby dokładny opis prawny nieruchomości zawarty w istniejącym akcie pojawił się w nowym akcie wraz z poprawną nazwą i datą trustu oraz nazwiskami jego zarządców. Jeżeli „deed” nie zostanie sporządzony prawidłowo i tytuł własności Waszej nieruchomości w chwili Waszej śmierci nie będzie należeć do trustu, może być konieczne przeprowadzenie postępowania spadkowego. Dlatego sporządzenie nowego „deedu” najlepiej jest zlecić prawnikowi.

Jeżeli na nieruchomości jest dług hipoteczny, w niektórych przypadkach może być konieczne skontaktowanie się z instytucją finansową posiadającą hipotekę, tzw. „mortgage”, przed przeniesieniem własności nieruchomości na trust. Nieuzyskanie zgody pożyczkodawcy na przeniesienie własności zadłużonej nieruchomości do trustu może potencjalnie doprowadzić do podjęcia przez pożyczkodawcę próby akceleracji spłaty kredytu w ciągu 30 dni w oparciu o klauzulę „należności przy sprzedaży” zawartą w umowie z pożyczkodawcą, tzw. „mortgage agreement”.

Mogą wystąpić różne problemy w przypadku przeniesienia do trustu majątku będącego przedmiotem dzierżawy gruntu. Dlatego przed przeniesieniem takiego majątku należy uzyskać odpowiednią poradę prawną.

Należy pamiętać, że w przypadku konieczności refinansowania lub zaciągnięcia pożyczki pod zastaw swojej nieruchomości pożyczkodawca może zażądać przeniesienia nieruchomości z trustu z powrotem na Wasze nazwiska jako osoby fizyczne (oszczędza to pożyczkodawcy konieczności czytania trustu w celu sprawdzenia, czy nie zawiera on żadnych warunków, które mogłyby kolidować z interesami bezpieczeństwa pożyczkodawcy). W takim wypadku można poprosić firmę przygotowującą dokumenty do transakcji refinansowania, tzw. „title company”, o przygotowanie i zarejestrowanie aktu przeniesienia własności nieruchomości z powrotem do trustu zaraz po zakończeniu refinansowania. Jeżeli tego nie dopilnujecie, to w przypadku śmierci, może być konieczne przeprowadzenie postępowania spadkowego.

Gdy w przyszłości będziecie nabywać nowe nieruchomości, wystarczy poinstruować „title company” lub adwokata obsługującego transakcję kupna/sprzedaży, tzw. „closing”, że chcecie, aby tytuł własności został zarejestrowany od razu w imieniu Waszego trustu i okazać im kopię Certyfikatu Trustu, aby na jego podstawie mogli przygotować odpowiednie dokumenty. W celu uzyskania dodatkowych informacji w tym temacie zapraszam również do wysłuchania moich podcastów dostępnych na stronie www.PiaseckaLaw.com.

Agnieszka Piasecka, Esq.


Agnieszka Piasecka jest polskim adwokatem w Clearwater posiadającym licencję do praktykowania prawa na Florydzie. Urodziła się i wychowała w Polsce. Uzyskała swój pierwszy dyplom prawa z wyróżnieniem na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Na Florydzie uzyskała doktorat prawa z wyróżnieniem Cum Laude na Stetson University College of Law. Studiowała również prawo międzynarodowe w Holandii na Uniwersytecie Tilburg. Agnieszka Piasecka posiada liczne wyróżnienia nadawane za doskonałe recenzje klientów, w tym coroczną nagrodę Avvo: „Clients Choice Award”. Ma w sumie ponad 200 pozytywnych opinii klientów na niezależnych stronach google oraz avvo.com. Agnieszka Piasecka mówi biegle po polsku i oferuje bezpłatną pierwszą konsultację prawną. Adres biura: 13575 58th Str. N., Clearwater, FL 33760, telefon: 727-538-4171 lub 813-786-3911. Więcej informacji na powyższy temat można znaleźć na stronie: www.PiaseckaLaw.com.

Fot. Archiwum Agnieszki Piaseckiej

Ten tekst powstał w celach edukacyjnych i w żadnym wypadku nie może zastępować porady prawnej.

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -