niedziela, 5 maja, 2024

Prawo na Florydzie

Mecenas Agnieszka Piasecka odpowiada na wybrane pytania czytelników na tematy prawne. Dla ochrony prywatności, imiona osób i niektóre fakty zostały zmienione.

Jestem starszą osobą i mieszkam na Florydzie, ale posiadam w Polsce majątek i konta bankowe. Ze względu na wiek nie mogę często podróżować do Polski i chciałabym udzielić osobie mieszkającej w Polsce pełnomocnictwa do wszystkich czynności prawnych w Polsce. Czy mogę to załatwić na Florydzie, czy też muszę udać się z tym do konsulatu? Czy jest to bezpieczne?

Maria z Clearwater, FL


Droga Pani Mario

Może Pani załatwić sprawę udzielenia pełnomocnictwa przed notariuszem na Florydzie bez konieczności podróży do konsulatu polskiego. Pełnomocnictwo takie można sporządzić od razu w języku polskim, podpisać przed polskojęzycznym notariuszem, a następnie opatrzyć klauzulą apostille. Pełnomocnictwo do Polski najlepiej przygotować zgodnie z wymogami prawa polskiego co do jego treści, natomiast jego forma powinna być zgodna z prawem Florydy. W celu ustalenia, jakie informacje powinny być wyszczególnione w polskim pełnomocnictwie, zalecam skonsultować się z adwokatem znającym prawo polskie. Moja kancelaria może pomóc w przygotowaniu takiego pełnomocnictwa oraz w uzyskaniu do niego klauzuli apostille uwiarygodniającej uprawnienia notariusza. Na Florydzie organem wydającym klauzulę apostille jest Departament Stanu. Dokument opatrzony certyfikatem apostille może być przedłożony właściwym władzom, urzędom i instytucjom innego państwa bez konieczności dodatkowej legalizacji w konsulacie. Poprawnie sporządzone i notaryzowane pełnomocnictwo opatrzone klauzulą apostille pozwoli Pani uniknąć konieczności podróży do Polski.

Jeżeli natomiast chodzi o kwestię bezpieczeństwa udzielenia osobie trzeciej pełnomocnictwa do wszystkich czynności prawnych, to należy pamiętać, że podpisując ten dokument, upoważnia Pani inną osobę do działania w Pani imieniu bez Pani zgody i nadzoru sądu. Na mocy pełnomocnictwa do wszystkich czynności prawnych pełnomocnik ma możliwość zarządzania wszystkimi sprawami finansowymi i osobistymi mocodawcy, czyli osoby udzielającej pełnomocnictwa. Na przykład pełnomocnik ma prawo zarządzać, zbywać, sprzedawać i przekazywać w formie darowizny nieruchomości i mienie osobiste mocodawcy, otwierać i zamykać jego rachunki bankowe oraz z nich korzystać, w tym wypłacać pieniądze z rachunków bankowych mocodawcy, podpisywać w jego imieniu deklaracje podatkowe, zawierać i rozwiązywać umowy prawne, zaciągać długi i przekazać majątek mocodawcy jako zabezpieczenie, jeśli pełnomocnik pożycza pieniądze w jego imieniu. To tylko niektóre z uprawnień, jakie mocodawca przekazuje swojemu pełnomocnikowi. W niektórych przypadkach, pełnomocnik ma prawo do otrzymania rozsądnej zapłaty za usługi świadczone na podstawie pełnomocnictwa. Tak więc niezwykle ważne jest, żeby zachować ostrożność w udzielaniu pełnomocnictwa, a osoba wyznaczona na pełnomocnika powinna być osobą, którą się bardzo dobrze zna i której się całkowicie ufa. Być może nie jest konieczne udzielanie tej osobie pełnomocnictwa do wszystkich czynności prawnych i wówczas bezpieczniej jest zawęzić zakres spraw, do których się tę osobę upoważnia. Przygotowanie tego ważnego dokumentu najlepiej zlecić doświadczonemu prawnikowi. W celu uzyskania dodatkowych informacji w tym temacie zapraszam również do wysłuchania moich podcastów dostępnych na stronie www.PiaseckaLaw.com.

Agnieszka Piasecka, Esq.


Agnieszka Piasecka jest polskim adwokatem w Clearwater posiadającym licencję do praktykowania prawa na Florydzie. Urodziła się i wychowała w Polsce. Uzyskała swój pierwszy dyplom prawa z wyróżnieniem na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Na Florydzie uzyskała doktorat prawa z wyróżnieniem Cum Laude na Stetson University College of Law. Studiowała również prawo międzynarodowe w Holandii na Uniwersytecie Tilburg. Agnieszka Piasecka posiada liczne wyróżnienia nadawane za doskonałe recenzje klientów, w tym coroczną nagrodę Avvo: „Clients Choice Award”. Ma w sumie ponad 200 pozytywnych opinii klientów na niezależnych stronach google oraz avvo.com. Agnieszka Piasecka mówi biegle po polsku i oferuje bezpłatną pierwszą konsultację prawną. Adres biura: 13575 58th Str. N., Clearwater, FL 33760, telefon: 727-538-4171 lub 813-786-3911. Więcej informacji na powyższy temat można znaleźć na stronie: www.PiaseckaLaw.com.

Fot. Archiwum Agnieszki Piaseckiej

Ten tekst powstał w celach edukacyjnych i w żadnym wypadku nie może zastępować porady prawnej.

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -