czwartek, 16 maja, 2024

Prawo na Florydzie

Mecenas Agnieszka Piasecka odpowiada na wybrane pytania czytelników na tematy prawne. Dla ochrony prywatności, imiona osób i niektóre fakty zostały zmienione.

Chciałbym ubiegać się obywatelstwo Stanów Zjednoczonych, ale nie stać mnie na pokrycie kosztów podania o obywatelstwo. Jak się zorientowałem, sam koszt złożenia wniosku o obywatelstwo to kwota kilkuset dolarów, nie mówiąc już o kosztach adwokata, a ja jestem skromnym emerytem i po opłaceniu kosztów życia i lekarstw prawie nic mi zostaje. Moje skromne oszczędności chciałbym zainwestować w zatrudnienie dobrego adwokata, gdyż słyszałem różne przerażające historie od osób niemających reprezentacji prawnej, którym z różnych powodów nie udało się otrzymać obywatelstwa lub były źle traktowane podczas testu. Czy jest jakakolwiek możliwość zwolnienia z opłaty za złożenie wniosku o obywatelstwo?

Piotr z New Port Richey, FL


Drogi Panie Piotrze

Obecnie opłaty do urzędu imigracyjnego związane ze złożeniem wniosku o naturalizację wynoszą $725.00, z ograniczonymi wyjątkami dla osób ubogich spełniających określone kryteria, które wyraźnie wskazują, że nie są w stanie uiścić opłat. Aby poprosić o zwolnienie z opłaty, należy wypełnić odpowiedni formularz imigracyjny lub złożyć pisemny wniosek o zwolnienie z opłaty wraz z papierowym wnioskiem o obywatelstwo. Wniosek ten musi być podpisany przez wnioskodawcę. Obecnie nie można ubiegać się o zwolnienie z opłaty, składając wniosek o obywatelstwo online. Jeśli nie kwalifikuje się Pan do całkowitego zwolnienia z kosztów, może Pan kwalifikować się do obniżonej opłaty za złożenie wniosku. Prośba o zwolnienie z opłaty musi wskazywać, że nie jest Pan w stanie jej zapłacić na podstawie co najmniej jednego z następujących powodów:

  1. Pan lub Pana żona, z którą Pan mieszka, otrzymujecie obecnie pewne świadczenia społeczne (zapomogę) przyznane Wam z racji niskich dochodów i środków. Do takich świadczeń należą na przykład bony żywnościowe, tzw. „food stamps”, lub pomoc medyczna dla ubogich, tzw. Medicaid. Do wniosku o zwolnienie z opłaty imigracyjnej należy dołączyć dowód otrzymywania takich świadczeń.
  2. W chwili składania wniosku dochód Waszego gospodarstwa domowego nie przekracza 150% federalnych wytycznych dotyczących ubóstwa. Jeżeli ubiega się Pan o zwolnienie z opłaty imigracyjnej na tej podstawie, to jako dowód do wniosku należy dołączyć dokumentację potwierdzającą dochody każdego z członków gospodarstwa domowego.
  3. Ma Pan obecnie poważne trudności finansowe, które uniemożliwiają Panu uiszczenie opłaty za złożenie wniosku z powodu nadzwyczajnych wydatków lub innych okoliczności. Może to obejmować nieoczekiwane rachunki medyczne lub nagłe wypadki mające wpływ na Pana lub osoby pozostające na Pana utrzymaniu, bezrobocie, eksmisję i bezdomność. Może Pan dołączyć szczegółowy opis swojej sytuacji finansowej, która uniemożliwia uiszczenie opłaty, oraz przedstawić dowody, jeśli są dostępne. Jeśli nie może Pan przedstawić dowodu swojej trudnej sytuacji finansowej, należy wyjaśnić, dlaczego nie może Pan go przedstawić. Może Pan przedstawić dokumentację swoich dochodów, listę swoich aktywów, w tym nieruchomości, konta bankowe i akcje, a także swoje zobowiązania, takie jak czynsz lub kredyt hipoteczny, media, opieka nad dziećmi i wydatki medyczne. Jeśli nie może Pan przedstawić zaświadczeń o swoich dochodach, może Pan spróbować złożyć oświadczenia od instytucji religijnych, organizacji non-profit lub organizacji społecznych potwierdzające, że obecnie otrzymuje Pan od nich jakieś zasiłki lub wsparcie.

W celu uzyskania więcej informacji w temacie prawa imigracyjnego, zapraszam również do wysłuchania moich podcastów dostępnych na stronie www.PiaseckaLaw.com.

Agnieszka Piasecka, Esq.


Agnieszka Piasecka jest polskim adwokatem w Clearwater posiadającym licencję do praktykowania prawa na Florydzie. Urodziła się i wychowała w Polsce. Uzyskała swój pierwszy dyplom prawa z wyróżnieniem na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Na Florydzie uzyskała doktorat prawa z wyróżnieniem Cum Laude na Stetson University College of Law. Studiowała również prawo międzynarodowe w Holandii na Uniwersytecie Tilburg. Agnieszka Piasecka posiada liczne wyróżnienia nadawane za doskonałe recenzje klientów, w tym coroczną nagrodę Avvo: „Clients Choice Award”. Ma w sumie ponad 200 pozytywnych opinii klientów na niezależnych stronach google oraz avvo.com. Agnieszka Piasecka mówi biegle po polsku i oferuje bezpłatną pierwszą konsultację prawną. Adres biura: 13575 58th Str. N., Clearwater, FL 33760, telefon: 727-538-4171 lub 813-786-3911. Więcej informacji na powyższy temat można znaleźć na stronie: www.PiaseckaLaw.com.

Fot. Archiwum Agnieszki Piaseckiej

Ten tekst powstał w celach edukacyjnych i w żadnym wypadku nie może zastępować porady prawnej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -