niedziela, 1 sierpnia, 2021
Strona głównaUSAAmerykaPolski generał w Fort Knox

Polski generał w Fort Knox

Polski generał będzie zastępcą dowódcy amerykańskiego V Korpusu w Fort Knox. Kandydaturę zaaprobował 29 marca w Warszawie, w trakcie spotkania z szefem MON Mariuszem Błaszczakiem, dowódca amerykańskiej jednostki generał John Kolasheski.

Minister Mariusz Błaszczak powiedział, że objęcie tak ważnej funkcji przez polskiego oficera to duże wyróżnienie. Fot. MON/Mariusz Blaszczak Twitter

Minister Mariusz Błaszczak powiedział, że objęcie tak ważnej funkcji przez polskiego oficera to duże wyróżnienie zarówno dla niego, jak i dla całego polskiego wojska: „od połowy tego roku generał Adam Joks będzie zastępcą dowódcy US Army w Kentucky, w Stanach Zjednoczonych. To jest wydarzenie bez precedensu, które dowodzi bardzo bliskich relacji. Doświadczenie generała Joksa, nabyte w Polsce jako dowódcy brygady powietrzno-desantowej, jak i zastępcy szefa sztabu generalnego, a teraz jako dowódcy dowództwa natowskiego, jest bezcenne”.

Wyznaczenie polskiego generała na wysokie stanowisko w amerykańskiej armii to wypełnienie podpisanej w ubiegłym roku polsko-amerykańskiej umowy militarnej. Przewiduje ona między innymi zwiększenie obecności żołnierzy US Army w Polsce o co najmniej tysiąc osób. Umowa uwzględnia także utworzenie w Poznaniu wysuniętego dowództwa V Korpusu amerykańskiego wojska. Dowództwo będzie odpowiadać za ewentualny przerzut wojsk sojuszniczych na teren wschodniej flanki NATO w razie zagrożenia czy kryzysu.

Radio Rampa

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -