niedziela, 1 sierpnia, 2021
Strona głównaUSAAmerykaKrzysztof Szczerski ambasadorem przy ONZ?

Krzysztof Szczerski ambasadorem przy ONZ?

Prof. Krzysztof Szczerski – pełnomocnik prezydenta Andrzeja Dudy ds. utworzenia Biura Polityki Międzynarodowej – ma zostać nowym Ambasadorem RP przy Organizacji Narodów Zjednoczonych. O jego możliwej przeprowadzce do Nowego Jorku od kilku tygodni spekulują polskie media, a sam zainteresowany… sprawy nie komentuje.

Jak pisze portal WNP, „sprawa obsadzenia stanowiska ambasadora przy ONZ jest przedmiotem wewnętrznych rozmów pomiędzy prezydentem, premierem oraz Krzysztofem Szczerskim”. Choć ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła, to „w tym momencie jest to najbardziej prawdopodobny scenariusz”.

Prof. Krzysztof Szczerski ma 47 lat. Od 2013 roku jest profesorem nadzwyczajnym na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Fot. prezydent.pl

„Czasu jeszcze jest sporo, bo kontrakt obecnej ambasador Joanny Wroneckiej kończy się w listopadzie” – czytamy w „Dzienniku Gazeta Prawna”. Jak dodają autorzy artykułu, rola ambasadora przy ONZ jest co prawda mniej ważna niż ambasadora RP w Waszyngtonie, ale mimo to jest bardzo istotna, bo co tydzień bierze on udział w spotkaniach amerykańskiej administracji.

Do stycznia 2021 roku prof. Krzysztof Szczerski był szefem gabinetu politycznego prezydenta Andrzeja Dudy. Towarzyszył mu niemal w każdej wyprawie za Atlantyk. Obecnie pełni funkcję pełnomocnika prezydenta do spraw utworzenia Biura Polityki Międzynarodowej, które ma wzmocnić rolę głowy państwa w polityce zagranicznej.
Prof. Szczerski jest jednym z najbardziej zaufanych i najbardziej kompetentnych osób w otoczeniu Andrzeja Dudy. Pracuje w Pałacu Prezydenckim od 2015 roku. Biegle mówi po angielsku i francusku. Był typowany na polskiego komisarza w Komisji Europejskiej po wyborach europejskich w 2019 roku (został nim Janusz Wojciechowski), a także na stanowisko zastępcy sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga (został nim Rumun Mircea Geoană).

Arkadiusz Rogowski

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -