niedziela, 25 lutego, 2024
Strona głównaWiadomościPolskaPolska lekarka porwana w Czadzie

Polska lekarka porwana w Czadzie

Rzecznik MSZ Paweł Wroński powiedział, że z dotychczasowych informacji wynika, że podłoże porwania polskiej lekarki w Czadzie ma bardziej charakter kryminalny, być może jest to porwanie dla okupu. Prowadzona jest szeroka akcja poszukiwawcza, teren poszukiwań zawęża się – dodał.

Rzecznik prasowy Ministerstwa Spraw Zagranicznych Paweł Wroński. Fot. PAP/Rafał Guz

O porwaniu polskiej lekarki-wolontariuszki ze szpitala Saint-Michel w miejscowości Dono Manga, administrowanego przez międzynarodową katolicką organizację humanitarną Caritas – poinformowała w niedzielę agencja AFP.

„Napastnicy podawali się za pacjentów. Z tego, co wiemy podłoże porwania ma bardziej charakter kryminalny, być może jest to porwanie dla okupu” – powiedział w poniedziałek rzecznik MSZ Polsat News.

„Mamy stały kontakt z rodziną porwanej i teren poszukiwań zawęża się” – powiedział Wroński. Pytany czy znany jest stan i miejsce, gdzie przebywa porwana Polka, powiedział, że nie i że objęty poszukiwaniami jest obszar, gdzie porywacze i lekarka „mogą przebywać”. „Gdyby wiadomo było, gdzie oni się znajdują, już zapewne byłaby w rękach sił czadyjskich” – dodał.

Podkreślił, że „prowadzona jest szeroka akcja poszukiwawcza z udziałem sił Czadu i wojskowych francuskich” a na miejscu jest polski konsul. Akcję poszukiwawczą na miejscu nadzoruje minister bezpieczeństwa Mahamat Charfadine Margui.

„Mamy bardzo dobry kontakt z siłami bezpieczeństwa Czadu, nawiązany został kontakt także z episkopatem miejscowym. Dostajemy stałe meldunki, to, co przekazuję odbywa się w oparciu o ostatni meldunek Centrum Operacyjnego MSZ” – powiedział Wroński.

Rzecznik MSZ podkreślił, że resortowi bardzo zależy „na zachowaniu stosownej dyskrecji w tej sprawie”. „Bo w przypadku tego rodzaju porwań wiemy, że porywacze umieją dobrze korzystać z internetu” – zaznaczył. Już wcześniej resort dyplomacji we względu na dobro sprawy zwrócił się do mediów „z prośbą o wstrzemięźliwość w jej relacjonowaniu”.

Olga Łozińska/PAP

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -