środa, 7 czerwca, 2023
Strona głównaDziałySylwetkiPatroni Roku 2023: Jerzy Nowosielski

Patroni Roku 2023: Jerzy Nowosielski

Jednym z Patronów Roku 2023 ustanowionych przez Sejm RP jest wybitny polski artysta Jerzy Nowosielski, którego 100. rocznica urodzin przypada w tym roku.

Jerzy Nowosielski to polski malarz, rysownik, scenograf, filozof i teolog prawosławny. Uważany za jednego z najwybitniejszych współczesnych ikonopisarzy. Fot. PAP

Jerzy Nowosielski urodził się 7 stycznia 1923 r. w Krakowie. W pierwszych latach II wojny światowej rozpoczął studia malarskie w Instytucie Sztuk Plastycznych w Krakowie. W latach 1945-1947 kontynuował studia w Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Od 1947 r. był asystentem Tadeusza Kantora w Szkole Sztuk Plastycznych. W 1961 r. obronił dyplom w ASP i rozpoczął tu wykłady z malarstwa. Od 1962 r. został profesorem krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Od najmłodszych lat był zafascynowany liturgią wschodnią. Jest autorem polichromii w cerkwiach oraz wielu ikon. Uczestniczył w licznych wystawach w kraju i za granicą: w weneckich Biennale, w Sao Paulo, w Nowym Jorku, Lipsku, Essen, Mediolanie, Augsburgu. Jego wystawy indywidualne pokazywano w kraju, a także w Paryżu, Londynie, Wiedniu, Karlskronie i Sztokholmie. Jego prace znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych i muzeach w Polsce i na świecie. Był także teoretykiem sztuki, autorem esejów z dziedziny ikony i teologii prawosławnej.

W 1996 r. z inicjatywy Zofii i Jerzego Nowosielskich została powołana fundacja Nowosielskich, której celem jest promowanie najwartościowszych zjawisk we współczesnej kulturze.

Jerzy Nowosielski zmarł 21 lutego 2011 r. Został pochowany w Alei Zasłużonych na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

„Jerzy Nowosielski był autorem wielu tekstów o sztuce i wierze. Wykonał wyposażenie i polichromie wewnątrz licznych świątyń rzymskokatolickich, greckokatolickich i prawosławnych. W swojej twórczości o charakterze świeckim czerpał z osiągnięć sztuki awangardowej i tradycji malarstwa bizantyńskiego. Często sięgał po formę abstrakcji geometrycznej, malował akty kobiece i pejzaże. Jego sztuka do dziś jest uznawana za zjawisko unikatowe, łączące w sobie strefę sacrum i profanum” – napisano w sejmowej uchwale ustanawiającej 2023 Rokiem Jerzego Nowosielskiego.

WEM

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -