sobota, 4 maja, 2024

Nowy rok, nowe prawa

Przewracając ostatnią kartkę kalendarza starego roku każdy z nas wyznacza sobie nowe cele, założenia i plany z nadzieją, że kolejny rok będzie bardziej udany niż poprzedni. Poza noworocznymi życzeniami i dniem wolnym od pracy dla większości z nas za wiele się nie zmienia z nadejściem pierwszego dnia nowego roku. Co roku jednak z początkiem stycznia wchodzą w życie nowe przepisy, uchwalone przez ustawodawców w minionym roku. Bez względu na to, czy będą one mieć mniejszy czy większy wpływ na nasze codzienne życie, warto o nich wiedzieć. Sprawdziliśmy zatem, co zmieniło się od 1 stycznia w stanie Massachusetts.

Od nowego roku pracodawcy muszą zapłacić pracownikom w Massachusetts minimum $14.25 za godzinę. Fot. Archiwum WEM

Wyższe płace

Jedną z najważniejszych noworocznych zmian, które dotyczą mieszkańców stanu Massachusetts od nowego roku, to podwyżka minimalnej stawki godzinowej, jaką pracodawcy muszą zapłacić pracownikom. Stawka ta wzrosła z $13.50 do $14.25. Pracownicy, których część wynagrodzenia stanowią napiwki, jak na przykład kelnerzy, będą musieli od nowego roku dostać $6.15 zamiast dotychczasowego $5.55 za godzinę pracy oprócz napiwków. Wg prawa uchwalonego w 2018 roku minimalna stawka godzinowa w Massachusetts wzrośnie po raz kolejny do $15 w 2023 roku. Zmianę tę odczują nie tylko pracownicy zarabiający minimalną stanową płacę, ale również pracodawcy, szczególnie w branżach, które na ogół są słabo wynagradzane, takie jak na przykład restauracje typu „fast food”.

Mniej niż minimalna stanowa mogą wg nowego prawa zarabiać również osoby odbywające staże bądź szkolenia, wychowawcy pracujący w sezonowych obozach, pracownicy instytucji religijnych, sprzedawcy pracujący „w terenie” bez codziennej konieczności meldowania się w biurze oraz osoby pracujące w branży rolniczej, w której minimalna stawka wynosić będzie $8 na godzinę.

Na zwolnieniu

Kolejna zmiana, która weszła w życie wraz z nowym rokiem, również dotyczy pracowników i pracodawców, lecz ta, w przeciwieństwie do wyższej minimalnej stawki godzinowej, jest korzystna dla obu stron. Kilka lat temu w stanie Massachusetts weszło w życie prawo dające pracownikom możliwość skorzystania z długoterminowego zwolnienia rodzinnego bądź lekarskiego, z utrzymaniem części wynagrodzenia, tzw. „Paid Family and Medical Leave”. Od nowego roku maksymalna tygodniowa kwota wynagrodzenia dla osób na zwolnieniu wzrosła od $850 do $1,084.34. Co ciekawe, składki, jakie zobowiązani są wpłacić pracodawcy do stanowego funduszu zasilającego program, spadły od nowego roku, co znaczy, że na zmianie skorzysta każdy – zarówno osoby na zwolnieniu, jak i ich pracodawcy. Pracodawcy, którzy zatrudniają mniej niż 25 osób w 2022 roku, będą musieli wpłacić 0.344 procenta całego wynagrodzenia. Natomiast pracodawcy zatrudniający więcej niż 25 osób wpłacą 0.68 procenta wartości całego wynagrodzenia pracownika.

Troska o kurczaki

Od 1 stycznia nie można sprzedawać w Massachusetts jaj ani mięsa kur, które nie miały odpowiedniej przestrzeni do życia, która zgodnie z nowymi normami wynosi minimum 1 stopę na kurę. Fot. Archiwum WEM

Jedne z przepisów, jakie weszły w życie od nowego roku i które okazały się najbardziej kontrowersyjne, dotyczą… kurczaków. Uchwalone w 2016 roku regulacje, które weszły w życie 1 stycznia br., zabraniają w Massachusetts sprzedaży jaj bądź mięsa kur, którym ich hodowcy nie byli w stanie zapewnić pewnych minimalnych warunków życia. Kurczaki hodowane w warunkach, które nie pozwalały im się położyć, odwrócić bądź w pełni wyprostować nóg, nie mogą być sprzedawane. Prawo wymagało, aby hodowcy zapewnili minimum półtorej stopy (1.5 ft.) miejsca na kurczaka. Przed końcem zeszłego roku gubernator Charlie Baker wprowadził jednak poprawkę do ustawy. Gubernator zmniejszył wymóg wolnego miejsca przypadającego na kurczaka z półtorej stopy na jedną, czyli 12 cali, o ile przestrzeń pionowa nie jest ograniczona. Zmianę tę uzasadnił obawą przed brakiem kurzych jaj na rynku, przed czym ostrzegali hodowcy oraz branża spożywcza po wejściu w życie nowego prawa. Naturalnie zmiana w ustawie nie spodobała się obrońcom praw zwierząt, którzy lobbowali za nowymi przepisami – bo przecież przestrzeń pionowa nie zapewni kurczakom lepszych warunków w hodowlach, chyba że miałyby one skakać w górę z radości.

Pandemia

Stanowa legislatura przedłużyła również do 1 kwietnia 2022 roku szereg ustaw dotyczących pandemii, które miały stracić ważność z końcem zeszłego roku. Lecz biorąc pod uwagę ponownie pogarszającą się sytuację z Covid-19, wszystko wskazuje na to, że okres obowiązywania tych ustaw, zwłaszcza tych, które przyznają lokalnym i stanowym władzom dodatkowe uprawnienia, zostanie wiosną ponownie przedłużony.

Nowy Rok nie jest jedynym dniem, w którym nabierają mocy prawnej nowe ustawy i przepisy, więc warto mieć na uwadze, że zmiany, które mogą dotyczyć każdego z nas, wchodzą w życie cały czas i warto być ich świadomym.

Darek Barcikowski

spot_img

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -