niedziela, 28 kwietnia, 2024
Strona głównaWiadomościPolskaNagrody im. Witolda Lipskiego za wybitne osiągnięcia w informatyce wręczone

Nagrody im. Witolda Lipskiego za wybitne osiągnięcia w informatyce wręczone

12 października, 2022 roku zakończyła się XVIII edycja konkursu o Nagrodę im. Witolda Lipskiego przyznawanej za wybitnie osiągnięcia w dziedzinie informatyki i za udokumentowany publikacjami dorobek naukowy. Dr Filip Mazowiecki z Uniwersytetu Warszawskiego został laureatem nagrody w kategorii teoretycznych aspektów informatyki, a zwycięzcami dwóch równorzędnych nagród w kategorii zastosowań informatyki zostali dr Michał Koziarski z Politechniki Wrocławskiej i dr Mateusz Ostaszewski z Politechniki Warszawskiej. Podczas uroczystego spotkania zorganizowanego na terenie Uniwersytetu Warszawskiego, w obecności 50 znamienitych gości, prof. Leszek Pacholski, przewodniczący Rady Nagrody oraz Marek Skulimowski, prezes i dyrektor wykonawczy Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku, pod której egidą został zorganizowany tegoroczny konkurs, wręczyli zwycięzcom nagrody o łącznej puli 100000 zł.

12 października zakończyła się XVIII edycja konkursu o Nagrodę im. Witolda Lipskiego. Fot. Fundacja Kościuszkowska Polska

Nagroda im. Witolda Lipskiego została ustanowiona w 2005 r. celem upamiętnienia sylwetki jej patrona, przedwcześnie zmarłego, w wieku 35 lat, pioniera polskiej informatyki.

„Witold Lipski był wybitnym informatykiem światowego formatu o trwałych osiągnięciach w teorii baz danych, geometrii obliczeniowej i teorii algorytmów. Nagroda jego imienia ma, w zamyśle, inspirować młodych informatyków w Polsce i promować rozwój informatyki w kraju” – powiedział prof. Truszczyński, przewodniczący Kapituły Nagrody.

 „Wiele można się nauczyć od takich legend jak Witold Lipski. To był James Dean polskiej informatyki, młody, wybitnie zdolny, przebojowy i charyzmatyczny; żył bez barier i zostawił niezwykle ważny dorobek i imponującą spuściznę” – dodała dr Celina Imielińska, współzałożycielka Art Data Laboratories, sekretarz Kapituły Nagrody.

 „Jestem zaszczycony tym, że otrzymałem nagrodę Lipskiego. To wielkie wyróżnienie dołączyć do grona laureatów wśród polskich informatyków, którzy są w światowej czołówce naukowców. Myślę, że ta nagroda zwiększy rozpoznawalność tematyki moich badań, teoretycznej i formalnej weryfikacji, którą uważam za ważną dziedzinę” – powiedział dr Filip Mazowiecki.

Konkurs o Nagrodę Lipskiego, organizowany corocznie, adresowany jest do naukowców, którzy nie ukończyli 35 roku życia, posiadających polskie obywatelstwo i na stałe mieszkających na terenie Polski.

W grudniu 2021 r. Fundacja Rozwoju Informatyki, która dotychczas pełniła rolę organizatora konkursu, przekazała tę funkcję Fundacji Kościuszkowskiej zajmującej się wspieraniem wymiany naukowej i kulturalnej między Polską a Stanami Zjednoczonymi. Równocześnie, począwszy od 2022 roku, dzięki prywatnemu darczyńcy ze Stanów Zjednoczonych, podniesiona została pieniężna wartość nagrody, która także zaczęła być przyznawana w dwóch kategoriach, za teoretyczne aspekty informatyki oraz zastosowania informatyki, każda w wysokości 50000 zł.

W tegorocznej edycji konkursu, opierając się na rekomendacji Rady Nagrody, Kapituła przyznała w konkursie jedną nagrodę w kategorii teoretycznych aspektów informatyki w wysokości 50000 złotych, oraz dwie równorzędne nagrody w kategorii zastosowań informatyki, każda w wysokości 25000 złotych.

„W tym roku mieliśmy rekordową liczbę kandydatów. Zwycięzcy wyraźnie się wyróżniali, ale były co najmniej 3 inne osoby, które zasługiwały na nagrodę. To dobrze świadczy o poziomie informatyki w Polsce” – powiedział prof. Leszek Pacholski, przewodniczący Rady Nagrody.

Nagroda powstała z inicjatywy polskich informatyków mieszkających poza Polską, profesorów: Krzysztofa Apta, Wiktora Marka oraz Mirosława Truszczyńskiego. Finansowana przez indywidualne osoby, naukowców, Polskie Towarzystwo Informatyczne oraz działające w Polsce firmy jak Sage (2006-2015), Atende (2016-2021), Huawei (2020-2021), stanowi ona płaszczyznę współpracy między światem nauki i biznesu.

W czasie tegorocznej uroczystości wręczenia nagród obecni byli znamienici naukowcy i twórcy nagrody oraz członkowie Kapituły Nagrody. Na wydarzenie przybył także prof. Piotr Sankowski, pierwszy laureat nagrody przyznanej mu w 2005 roku, obecnie prezes IDEAS NCBR. Obecny był także gospodarz miejsca, w którym się odbyła uroczystość, dziekan Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego prof. Paweł Strzelecki. prezes Fundacji Kościuszkowskiej Marek Skulimowski powitał gości i podziękował Fundacji Rozwoju Informatyki za wieloletnią organizację konkursu. Kilka ciepłych słów wspomnień o patronie nagrody wygłosił jego brat Maciej Lipski. Głos zabrały dzieci patrona, dr. Kasia Lipska i dr Witold Lipski. Wspomnienie o patronie, jako świetnym promotorze doktoratu, współpracowniku, przyjacielu i wybitnym naukowcu, wygłosił przez łącza prof. Tomasz Imieliński. Laureaci wygłosili krótkie wykłady, podsumowujące ich dorobek naukowy.

Informacja o laureatach XVIII edycji Konkursu o Nagrodę im. Witolda Lipskiego

Michał Koziarski – laureat w dziedzinie zastosowań informatyki, obronił pracę doktorską dotyczącą algorytmów wstępnego przetwarzania danych niezbalansowanych w zadaniu klasyfikacji na Akademii Górniczo-Hutniczej w 2021 roku. Aktualnie prowadzi badania dotyczące algorytmów klasyfikacji wielokryterialnej na Politechnice Wrocławskiej, na której ukończył wcześniej studia magisterskie. Poza badaniami teoretycznymi nad algorytmami uczenia maszynowego Michał Koziarski brał ponadto udział w projektach badawczo-rozwojowych dotyczących detekcji nowotworów w oparciu o zdjęcia histopatologiczne oraz tworzenia podsumowań dużych zbiorów danych obrazowych. Jest szczególnie zainteresowany możliwością zastosowania metod sztucznej inteligencji w medycynie i naukach o życiu, oraz prowadzi prace nad zastosowaniem uczenia maszynowego w odkrywaniu leków. Laureat stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla wybitnych młodych naukowców w 2020 roku oraz wyróżnienia Polskiego Stowarzyszenia Sztucznej Inteligencji w konkursie na najlepszą polską pracę doktorską w 2021 roku. Kierownik grantu PRELUDIUM dotyczącego klasyfikacji obrazów dla danych niezbalansowanych w latach 2018-2021

Filip Mazowiecki – laureat w dziedzinie teoretycznych aspektów informatyki, obronił pracę doktorską na Uniwersytecie Warszawskim z półrocznym pobytem na Uniwersytecie Wrocławskim badając formalizmy zapytań związanych z bazami danych. Pracował wówczas nad ustalaniem złożoności i znajdowaniu granicy rozstrzygalności dla klasycznych problemów decyzyjnych języków zapytań. Konkretnie, jego praca dotyczyła problemów spełnialności i zawierania dwóch języków: logiki pierwszego rzędu z dwiema zmiennymi i datalogu. Większość z ostatniego roku jego doktoratu spędził na wizycie naukowej w Pontifical Catholic University of Chile, gdzie zaczął pracować w nowej dziedzinie: formalnej weryfikacji, która zajmuje się weryfikowaniem poprawnego funkcjonowania systemów. Po obronieniu doktoratu, w lutym 2016, kontynuował prace nad problemami w formalnej weryfikacji. Spędził też prawie cztery lata jako postdoc w Uniwersytetach w Warwick, Oxfordzie i Bordeaux. We wrześniu 2019 otrzymał pozycję research group leader w Max Planck Institute for Software Systems w Saarbrücken. Od lutego 2022 pełni funkcję adiunkta im. Eilenberga na Uniwersytet Warszawskim.

Mateusz Ostaszewski – laureat w dziedzinie zastosowań informatyki, obronił doktorat z wyróżnieniem w Instytucie Informatyki Teoretycznej i Stosowanej, PAN w Gliwicach pod opieką dra hab. Jarosława Adama Miszczaka i dra Przemysława Sadowskiego. W trakcie przygotowywania rozprawy doktorskiej współpracował z prof. Leonardo Banchi oraz odbył staż naukowy na UCL u prof. Simone Severini. Po doktoracie nawiązał współpracę z grupą badawczą pod kierownictwem prof. Vedrana Dunjko (Leiden University). Aktualnie odbywa staż podoktorski na Politechnice Warszawskiej. Dr Ostaszewski był laureatem stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia oraz stypendium doktorskiego Etiuda. Ponadto, brał udział w projektach finansowanych przez NCN oraz FNP. Swoje wyniki badawcze zaprezentował m.in. na prestiżowej konferencji NeurIPS oraz publikował w czasopismach, takich jak Quantum, Computer Physics Communications, czy Journal of Physics A: Mathematical and Theoretical. Aktualnie jego badania skupiają się na problematyce uczenia ciągłego. Ponadto, równolegle zajmuje się wykorzystaniem uczenia głębokiego do konstrukcji obwodów kwantowych pod obecnie budowane urządzenia kwantowe.

* * *

The Kosciuszko Foundation Inc. od prawie 100 lat przyznaje stypendia młodzieży i naukowcom z Polski i USA. Prowadzi działalność filantropijna, informacyjną, popularyzatorską w zakresie dziejów kultury i nauki polskiej. Organizuje wystawy, koncerty, konkursy, promując polską sztukę. Upamiętnia postać Tadeusza Kościuszki – wybitnego generała, powstańca i bohatera dwóch narodów. Fundacja Kościuszkowska Polska, współpracując ściśle z The Kosciuszko Foundation Inc., wspiera intelektualną, naukową i kulturową wymianę między Polską a Stanami Zjednoczonymi. W ramach programu TEIP gości amerykańskich wolontariuszy na obozach dla dzieci i młodzieży w całej Polsce. Dba o wspólną, polsko-amerykańską historię i tworzy lepsze warunki rozwoju i współpracy kolejnych pokoleń.

KONTAKT:
Fundacja Kościuszkowska Polska, The Kosciuszko Foundation, Inc., Warsaw
Office: Kopernika 11/8, 00-359 Warszawa
tel. (22) 621-7067
e-mail: warsaw@thekf.org

The Kosciuszko Foundation, Inc., New York City
Office: 15 E 65th Street, New York, NY 10065
tel. (212) 734-2130
www.thekf.org

The Kosciuszko Foundation, Washington, D.C.
Office: 2025 O Street N.W., Washington, DC 20036
Museum of Polish Art and Culture
tel. (202) 785-2320

Źródło informacji: Fundacja Kościuszkowska Polska

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -