piątek, 19 lipca, 2024
Strona głównaPoloniaNowy JorkMarian Żak zrezygnował z funkcji prezesa CPS

Marian Żak zrezygnował z funkcji prezesa CPS

Marian Żak zrezygnował z pełnienia funkcji prezesa Centrum Polsko-Słowiańskiego na Greenpoincie. List rezygnacyjny, skierowany do Rady Dyrektorów organizacji i datowany na 19 kwietnia, opublikował w mediach społecznościowych. Z listu wynika, że rezygnacja została złożona ze skutkiem natychmiastowym.

Marian Żak pełnił funkcję prezesa Centrum Polsko-Słowiańskiego przez trzy lata. Fot. M. Żurawicz

Marian Żak to tancerz, baletmistrz, choreograf i pedagog tańca. Od ćwierć wieku działa w środowisku polonijnym, realizując różne kulturalne inicjatywy, jak np. Międzynarodowy Festiwal „Chopin i Przyjaciele”. Z Centrum Polsko-Słowiańskim związany był przez 13 lat, z czego przez dekadę działał w zarządzie placówki, a przez ostatnie trzy lata pełnił funkcję jej prezesa.

W liście Żak podziękował członkom i pracownikom CPS oraz artystom, którzy angażowali się w przedstawienia, które – jak podkreślił – „poszerzyły działalność” Centrum Polsko-Słowiańskiego w trakcie jego prezesury. Napisał również, że ostatnie lata były okresem rewitalizacji CPS, które „powróciło na znaczącą pozycję w Polonii amerykańskiej w Nowym Jorku”. „Od nadzorowania inicjatyw strategicznych po przywrócenie kompleksowego zaangażowania społeczności – wywarło trwały wpływ, z którego jestem dumny” – czytamy w liście. W piśmie nie zostały podane powody rezygnacji.

„Biały Orzeł” zwrócił się z prośbą o komentarz do Centrum Polsko-Słowiańskiego. Uzyskaliśmy informację, przekazaną przez dyrektor wykonawczą Centrum Polsko-Słowiańskiego Agnieszkę Granatowską, iż zgodnie ze statutem funkcję prezesa po rezygnacji Mariana Żaka przejął Paweł Pachacz.

Centrum Polsko-Słowiańskie powstało w 1972 r. z inicjatywy ks. Longina Tołczyka i od tego czasu promuje polską kulturę w Nowym Jorku, świadcząc jednocześnie usługi prawne i socjalne dla Polonii oraz lokalnych społeczności. CPS liczy obecnie około 40 tysięcy członków i jest pod względem liczebności jedną z największych społeczno-kulturalnych organizacji polonijnych na wschodnim wybrzeżu.

JS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -