piątek, 19 lipca, 2024
Strona głównaPoloniaNowy JorkSpotkanie z pisarką Julią Przyboś w siedzibie Fundacji Kościuszkowskiej

Spotkanie z pisarką Julią Przyboś w siedzibie Fundacji Kościuszkowskiej

W piątek, 12 kwietnia, w siedzibie Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku odbyło się spotkanie autorskie z Julią Przyboś.

Rozmowa z autorką toczyła się wokół jej najnowszej książki pt. „Przepierki”. Pisarka wyznaje na obwolucie: „Większość moich tekstów to tylko przepierki. Nie w głowie mi wielkie pranie, bo za mało wiem o ludziach, o których tu wzmiankuję. Ale wierzę, że choć częściowo zmyją one makijaż z oficjalnych życiorysów i ukażą rysy osób, które rzadko można znaleźć w uczonych biografiach i rzewnych wspomnieniach bliskich”.

Autorka jest absolwentką Wydziału Romanistyki Uniwersytetu Warszawskiego, doktorat zrobiła na Yale University. Wykładała literaturę francuską i porównawczą w City University of New York. Jest specjalistką szeroko pojętej literatury francuskiej XIX wieku, w tym popularnego teatru, romantyzmu, dekadentyzmu i naturalizmu. Jest autorką ponad 50 artykułów w języku francuskim i angielskim oraz trzech książek naukowych. „Przepierki” to jej polski debiut.

Piątkowe spotkanie zorganizowane zostało przez Polish Theatre Institute in the USA, w ramach nowej inicjatywy o nazwie Forum Artystyczne. Wśród licznie zgromadzonej widowni zauważono wielu zasłużonych dla polskiej literatury gości, jak choćby Annę Frajlich, Irenę Gross, Ewę Zadrzyńską-Głowacką czy Grażynę Drabik.

Podczas rozmowy, prowadzonej przez Ellę Wojczak, wzruszenie przeplatało się z radością. Prawie nieprawdopodobne wydawało się, aby Julia Przyboś, niepozorna, drobna osóbka, potrafiła wykrzesać tyle ognia i energii, a jednocześnie subtelności, mądrości i magii. Doprowadzała publiczność do salw śmiechu oraz łez wzruszenia. A wszystko przy dźwiękach „Rondo Alla Turca” Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Rozmowa toczyła się na temat życia pisarki, która opowiedziała o powodach swojego wyjazdu z Polski, o swojej matce i jej przyjaźni z malarką Hanną Rudzką-Cybis, mężu – Klaudzie, o tym, co lubi a czego nie, a także o ulubionej muzyce, o tym, jak prawie została aktorką oraz dlaczego tak podobają jej się martwe natury Giorgio Morandiego.

Wszystkie dostępne egzemplarze książki sprzedały się na pniu, a gratulacjom, uściskom i dedykacjom nie było końca. Już dziś Polish Theatre Institute in the USA zaprasza na kolejne spotkanie z serii Forum Artystyczne, w ramach którego gościem będzie Mariusz Szczygieł, Spotkanie odbędzie się 4 maja w siedzibie Fundacji Kościuszkowskiej na Manhattanie. Książkę „Przepierki” Julii Przyboś można zamawiać na www.ekpolishbookstore.com

Ella Wojczak
Fot. Archiwum PTI

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -