niedziela, 12 maja, 2024
Strona głównaPoloniaNowy Jork87. charytatywny Bal Fundacji Kościuszkowskiej

87. charytatywny Bal Fundacji Kościuszkowskiej

W sobotę, 20 kwietnia, w eleganckim hotelu Plaza na Manhattanie odbył się 87. doroczny charytatywny Balu Fundacji Kościuszkowskiej. Na gali bawili się przedstawiciele Polonii, w tym przedsiębiorcy, dyplomaci, artyści oraz reprezentanci wielu polonijnych organizacji.

Prezes i dyrektor wykonawczy FK Marek Skulimowski wręcza Medal Uznania Chrisowi Kempczinskiemu
Przemawia Chris Kempczinski

W trakcie tegorocznego balu fundacja świętowała osiągnięcia swoich stypendystów, tym samym rozpoczynając przygotowania do obchodów swojego 100-lecia przypadającego na 2025 rok. W tym roku Medal Uznania Fundacji (Medal of Recognition) otrzymał Chris Kempczinski, prezes i dyrektor wykonawczy firmy McDonald’s.

Bal poprowadziła Barbara Bernhardt
Patrycja Posłuszna wykonała polski i amerykański hymn

Wieloletnia tradycja

Doroczny Bal Fundacji Kościuszkowskiej to jeden z najstarszych i najbardziej eleganckich polskich balów w Stanach Zjednoczonych, który odbywa się od 1928 roku, kiedy to wydano bankiet na cześć Jana Ignacego Paderewskiego. Impreza ta ma niezwykle uroczystą i wytworną oprawę. Podobnie było i w tym roku. Bal tradycyjnie rozpoczął się od hymnów: polskiego i amerykańskiego, które wykonała Patrycja Posłuszna.

The Plaza na Manhattanie słynie z eleganckich wnętrz i wykwintnego jedzenia

Uczestników tegorocznego balu powitali: Alex Storozynski, przewodniczący Rady Powierniczej Fundacji, a także Marek Skulimowski, prezes i dyrektor wykonawczy Fundacji Kościuszkowskiej. Całą imprezę, podobnie jak i podczas kilku poprzednich edycji, poprowadziła Barbara Bernhardt, wiceprezes FK i dyrektor waszyngtońskiego centrum tej organizacji. W trakcie gali polskie władze reprezentowali: konsul generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki, który na miejscu pojawił się wraz z małżonką Anną, a także konsul Ewa Pietrasińska z ambasady RP w Waszyngtonie. Media polonijne reprezentowane były między innymi przez Marcina Bolca, redaktora naczelnego „Białego Orła”.

Tradycyjny polonez

Medal Uznania

Motywem przewodnim tegorocznego balu było uhonorowanie osób, które przyczyniły się do powstania i rozwoju Fundacji Kościuszkowskiej. W swoim przemówieniu Alex Storozynski odniósł się do bogatego dziedzictwa i historii fundacji, wymieniając wiele kluczowych osób, bez których sukces Fundacji nie byłby możliwy. Wśród nich znalazł się założyciel organizacji Stephen Mizwa, ale też i inne prominentne postacie ze świata biznesu, kultury i nauki wspierające na przestrzeni dziejów działalność Fundacji, takie jak chociażby Albert Einstein czy Maria Skłodowska-Curie. Marek Skulimowski nawiązał również do wielu stypendystów i osób, które w przeszłości otrzymały stypendia i granty od Fundacji. W tym gronie tym znalazły się tak wybitne osobistości jak między innymi: artystka prof. Magdalena Abakanowicz, ekonomista prof. Leszek Balcerowicz czy też obecny ambasador USA w Polsce Mark Brzeziński.

Konsul generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki
Alex Storozynski

Następnie prezes Marek Skulimowski z dumą przedstawił tegorocznego laureata nagrody Fundacji, Chrisa Kempczinskiego, prezesa i dyrektora wykonawczego formy McDonald’s, wręczając mu Medal Uznania Fundacji za wybitną działalność w dziedzinie biznesu i działalności społecznej.

Od prawej: redaktor naczelny „Białego Orła” Marcin Bolec z żoną Barbarą, konsul generalny Adrian Kubicki z żoną Anną

Jestem zaszczycony, że otrzymałem dziś to wyróżnienie – powiedział Chris Kempczinski, przed laty stypendysta Fundacji, który na balu pojawił się wraz z żoną Heather. – Moje polskie dziedzictwo zaczyna się od rodziny. Doceniam, jak blisko są ze sobą polskie rodziny i jak ważna jest rodzina w polskiej społeczności. Zawsze też podkreślam pracowitość Polaków. Należą oni do najciężej pracujących ludzi na świecie. To, co cenię zarówno w Polonii i McDonald’s, to duże poczucie wspólnoty – dodał laureat.

Członkowie Rady Powierniczej Fundacji Kościuszkowskiej

Powrót debiutantek

W tym roku powrócono do tradycji prezentacji debiutantek na balu. Publiczności zaprezentowały się urocze przedstawicielki młodego pokolenia, które w przyszłości będą stanowić o sile Polonii. Były to: Violet Radgowski, Julie Konopka, Hanna Bancroft i Alicja Mochnacka.

Debiutantki na balu

W części artystycznej imprezy goście mogli podziwiać taneczne umiejętności artystów z Polish American Folk Dance Company, którzy zaprosili wszystkich obecnych do tradycyjnego, polskiego tańca reprezentacyjnego, czyli poloneza. Bal Fundacji był także doskonałą okazją do nawiązania nowych i odświeżenia starszych znajomości i zabawy w rytmie tanecznych przebojów granych przez The Gerard Carelli Orchestra. Zabawa na parkiecie trwała do późnych godzin nocnych.

Wszystkich, którzy chcieliby wesprzeć edukacyjną działalność Fundacji, organizacja zaprasza do zostania jej członkami i złożenia darowizn. Można to zrobić przez stronę internetową www.thekf.org lub telefonicznie pod numerem (212) 734-2130.

Tekst i zdjęcia: Marcin Żurawicz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -