sobota, 27 lipca, 2024
Strona głównaPoloniaNowy JorkObchody święta Konstytucji Trzeciego Maja w Konsulacie Generalnym RP na Manhattanie

Obchody święta Konstytucji Trzeciego Maja w Konsulacie Generalnym RP na Manhattanie

9 maja, w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku, odbyły się uroczyste obchody Narodowego Święta Konstytucji Trzeciego Maja. W trakcie uroczystości uhonorowano zasłużonych działaczy polonijnych.

Szczególne święto

Gości powitał prowadzący imprezę wicekonsul Krzysztof Płaski. Następnie hymn Polski zaśpiewała Patrycja Posłuszna. Część oficjalną imprezy otworzył Adrian Kubicki, konsul generalny RP w Nowym Jorku. Wśród osób przybyłych na uroczystość znaleźli się między innymi: sybiraczka i zarazem naczelna prezeska Korpusu Pomocniczego Pań Helena Knapczyk, Wielki Marszałek tegorocznej Parady Pułaskiego Piotr Praszkowicz, popularny piosenkarz Stan Borys, fotograf Fryderyk Dammont, a także znany jazzman Krzysztof Medyna. Obecni byli także wicekonsulowie Stanisław Starnawski i Mateusz Dębowicz. Wydarzenie zgromadziło również wielu reprezentantów polonijnych organizacji, biznesmenów i przedstawicieli mediów.

Tutaj, na obczyźnie, to święto jest dla mnie szczególnym dniem i moim zdaniem jest zasadniczym świętem, które należy celebrować w Ameryce – zwrócił się do zebranych konsul generalny Adrian Kubicki. – Jest to dobry czas, aby przypomnieć wszystkim naszym amerykańskim sąsiadom, różnych zresztą narodowości, że tak naprawdę koncepcja wolności i nowoczesnej demokracji wcale nie powstała na zachodzie Europy, tylko właśnie zaczęła się w Polsce, w Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Konstytucja 3 maja wprowadzała trójpodział władzy, co było w pewnym sensie darem dla całej Europy. Nie spodobało się to naszym sąsiadom i dlatego Polska zniknęła z mapy Europy na ponad 120 lat. Duch wolności w Polakach jednak nigdy nie zaginął. Od początku istnienia Ameryki Polacy mieli olbrzymi wkład w walkę o wolność tego kraju. To właśnie tworząca się demokracja amerykańska zainspirowała twórców Konstytucji 3 maja. Można powiedzieć, że w Rzeczypospolitej Obojga Narodów powstało coś, co było w pewien sposób małym odwzorowaniem Ameryki. Ponieważ moja misja dyplomatyczna w Nowym Jorku dobiega końca, to korzystając z tego, że zjawili się państwo dzisiaj tak licznie, chciałbym powiedzieć, że każdy z was jest dla mnie bohaterem, jest Kościuszką i Pułaskim dzisiejszych czasów. Wszyscy z poświęceniem kontynuujecie tę kilkusetletnią walkę o Polskę i wartości, które jako Polacy wyznajemy, pozostają niezmienne. A o Polskę trzeba walczyć zawsze, niezależnie kto wygrywa wybory – dodał konsul.

Odznaczenia dla zasłużonych

Najważniejszą częścią uroczystości było wręczenie odznaczeń państwowych zasłużonym działaczom polonijnym, których w imieniu prezydenta RP i prezesa Rady Ministrów uhonorował konsul generalny Adrian Kubicki. Odznaczenia otrzymali: Hedwig Bankowski (Złoty Krzyż Zasługi za zasługi w działalności na rzecz środowiska polonijnego w USA), Aleksander Włodzimierz Marciniak (Krzyż Wolności i Solidarności za zasługi w działalności na rzecz niepodległości i suwerenności Polski oraz respektowania praw człowieka w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej), Emilia Misiura (Krzyż Zesłańców Sybiru dla osób deportowanych i więzionych w łagrach, obozach i miejscach zsyłek). Dorota Andraka, prezes Centrali Polskich Szkół Dokształcających i Iwona Drąg-Korga, prezes Instytutu Józefa Piłsudskiego w Ameryce otrzymały Odznaki Honorowe za Zasługi dla Polonii i Polaków za Granicą w uznaniu szczególnych zasług w zakresie umacniania tożsamości narodowej za granicą. Medalem za Długoletnie Pożycie Małżeńskie odznaczeni zostali państwo Anna i Andrzej Bogal.

Wyróżnienie to traktuję jako podziękowanie dla całej naszej polonijnej rodziny, dla wszystkich szkół i nauczycieli pracujących na rzecz szerzenia polskiej tradycji, kultury i naszego ojczystego języka – powiedziała Dorota Andraka, prezes CPSD, jedna z uhonorowanych osób. – Cieszę się, że zostało docenione to, że my tu, na obczyźnie, kochamy kraj, z którego się wywodzimy, i staramy się przekazywać tę naszą wiedzę i znajomość polskiego języka młodemu pokoleniu. To odznaczenie jest dla mnie wyjątkowe, bo stanowi również uhonorowanie mojej 30-letniej pracy na rzecz oświaty polonijnej. Dedykuję je również wszystkim osobom, z którymi miałam i mam przyjemność współpracować – dodała prezes, która otrzymała również ogromny bukiet kwiatów od obecnych na miejscu członków zarządu Centrali Polskich Szkół Dokształcających i przedstawicieli szkolnictwa polonijnego.

Program artystyczny

W części artystycznej wieczoru wystąpił The Copernicus Children’s Choir pod dyrekcją Bożeny Konkiel. Chórowi złożonemu z polsko-amerykańskich uczniów akompaniowali: Nicholas Kaponyas – fortepian i Gabriella Robert – skrzypce. Z chórem, który wykonał szereg pieśni patriotycznych, wystąpiła ponownie sopranistka Patrycja Posłuszna, a partie solowe wykonały: Monica Chibowski i Angelina Podkalicki.

Po części oficjalnej uroczystości na zebranych czekała kulinarna niespodzianka. Goście mieli niepowtarzalną okazję, aby skosztować specjałów kuchni staropolskiej przygotowanych przez Macieja Nowickiego, szefa kuchni Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Na degustatorów czekała między innymi wyborna zupa cebulowa ze szparagami i imbirem czy też na deser jajeczniki wspaniałe, czyli babki z dużą ilością jaj i masła.

Tekst i zdjęcia: Marcin Żurawicz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -