niedziela, 28 kwietnia, 2024
Strona głównaPoloniaFlorydaMuzyczna uczta w Miami

Muzyczna uczta w Miami

Orkiestra Filharmonii Narodowej w Warszawie, od dawna ciesząca się renomą jednej z najwybitniejszych w Europie, 5 kwietnia zakończyła swoją amerykańską trasę koncertową wspaniałym występem w Arsht Center – Filharmonii w Miami. Organizację tego wyjątkowego koncertu wsparli: Fundacja Chopinowska, Amerykański Instytut Kultury Polskiej w Miami oraz Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku. Orkiestra pod batutą dyrygenta Andrzeja Boreyko zachwyciła publiczność, a gościnny występ pianisty Bruce’a Liu, zwycięzcy 18. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, był prawdziwą wisienką na torcie podczas tej muzycznej uczty.

Z orkiestrą Filharmonii Narodowej wystąpił Bruce Liu, zwycięzca 18. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie

Program rozpoczął się od poruszającego wykonania ukraińskiego hymnu narodowego, podczas którego niemal cała publiczność stanęła uroczyście na baczność, by wyrazić swą solidarność i hołd ofiarom trwającej okupacji, przemocy i wojny na Ukrainie. Następnie muzycy przystąpili do wykonania zaplanowanych utworów. Już od otwierających program pierwszych taktów uwertury do „Halki” Stanisława Moniuszki uwagę przykuwała dźwięczność, harmonia i wyjątkowe zgranie zespołu. Konsekwencja i zdyscyplinowanie orkiestry oraz dbałość dyrygenta Boreyko o najdrobniejsze szczegóły instrumentalne i jego energiczne przewodzenie orkiestrą przełożyły się na przekazanie widzom romantycznego pulsu całego utworu.

Od lewej: Andrey Boreyko, Blanka Rosenstiel i Bruce Liu

Kanadyjski pianista Bruce Liu wykazał się wrodzonym i naturalnym talentem do muzyki Fryderyka Chopina jako solista w Koncercie fortepianowym nr 1 e-moll, który wykonał też w finałowej rundzie warszawskiego konkursu. Po wprowadzeniu przez orkiestrę w pierwszej części koncertu Allegro maestos Liu podjął asertywne pianistyczne wejście i przystąpił do swego wirtuozerskiego popisu, w którym natychmiast pokazał zręczność palców i wyjątkowe umiejętności techniczne. Udało mu się wpleść drugi temat muzyczny z wrażliwością i poezją. Wydłużone frazy drugiej części koncertu Larghetto zostały zagrane z pasją i emocjonalną głębią. Zamiłowanie Liu do chopinowskich rytmów nasyconych tańcem rozwinęło skrzydła w perfekcyjnie wykonanym finałowym Rondo: Vivace, naznaczonym natarczywością i werwą. Warto podkreślić, że Boreyko i orkiestra byli pełnoprawnymi partnerami w tym znakomitym wykonaniu, oferując dźwięczne i uważne wsparcie.

Od lewej: Robert Szaniawski, Wojciech Nowak, Bruce Liu, Barbara Muze, Andrzej Boreyko

W odpowiedzi na owacje na stojąco i wielokrotne prośby o bis pianista zaproponował jazzową wersję powszechnie znanej bagateli „Dla Elizy” Beethovena. Puszczając wodze swej muzycznej fantazji, Liu bawił się tak samo dobrze jak publiczność.

Symfonia Nr 1 c-moll Brahmsa, która jest jedną z filarów repertuaru orkiestrowego, została zaprezentowana w drugiej części programu. Dyrygent Boreyko powoli i z uwagą wprowadzał muzyków w ten klasyczny utwór. Następnie Allegro zagrano intensywnie i w szybkim tempie. Sekcja smyczkowa wzniosła się tonalnie i zajęła honorowe miejsce w znakomitej współpracy symfonicznej. W drugiej części Andante sostenuto Boreyko przyjął obszerne podejście, a jedwabiście brzmiące tony skrzypiec solo dominowały całą strukturę symfonii. Część trzecia była pastoralna i płynna z dominacją cudownie brzmiących instrumentów dętych. Czyste solo waltorni i dźwięczny chór instrumentów dętych blaszanych dołączyły do głównego tematu, uroczyście uwidocznione przez Boreyko. Dyrygent utrzymywał niesłabnące tempo w tej części, doprowadzając do triumfalnej repryzy tematu, ukazując swą wirtuozerię i niuanse symfonii granej przez całą orkiestrę.

Okrzyki, brawa i powtarzające się ze strony zachwyconej publiki prośby o powrót na scenę doprowadziły do bisu, w ramach którego muzycy wykonali mazura z „Halki” Moniuszki, uważanej za polską operę narodową. Genialna gra całego zespołu, a zwłaszcza instrumentów dętych i perkusji, doprowadziła koncert do porywającego, uroczystego zakończenia.

Lawrence Budmen
Tłum. WEM
Fot. Amerykański Instytut Kultury Polskiej w Miami

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -