niedziela, 5 lutego, 2023
Strona głównaPoloniaNowy JorkKonsul Adrian Kubicki wygłosił prelekcję w nowojorskim Instytucie Józefa Piłsudskiego

Konsul Adrian Kubicki wygłosił prelekcję w nowojorskim Instytucie Józefa Piłsudskiego

8 listopada w Instytucie Józefa Piłsudskiego w Nowym Jorku odbyło się uroczyste spotkanie z okazji Narodowego Święta Niepodległości Polski. Głównym punktem spotkania była prelekcja wygłoszona przez konsula generalnego RP w Nowym Jorku Adriana Kubickiego.

Konsul w swoim przemówieniu nawiązał do polskiej drogi do niepodległości, podkreślając, że choć obchodom Święta Niepodległości Polski towarzyszy radość, to trzeba pamiętać, że „niepodległość nie jest dana raz na zawsze i musimy o nią cały czas zabiegać”. Mówca nawiązał też do roli Polonii amerykańskiej, która przyczyniła się do odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku i w kolejnych latach systematycznie wspierała ojczyznę.

Pamiętajmy, że 20 tysięcy ochotników z Ameryki walczyło za Polskę w Błękitnej Armii. Dzięki duchowi, który towarzyszył Polakom, przetrwała pamięć o wielkich wydarzeniach w historii, w tym o zbrodni katyńskiej. Dzięki kierowanej do Polski pomocy Polonii, m.in. finansowej, możliwy był rozwój ruchu Solidarności. Możliwe było zwalczenie ostatniego zaborcy, który dławił Polskę w ubiegłym stuleciu – stwierdził Kubicki. Zauważył przy tym, że obecnie dużym wyzwaniem jest podtrzymanie tego ducha patriotyzmu w kolejnych pokoleniach Polaków urodzonych już w USA i aktywizacja młodych środowisk do działań na rzecz Polonii i Polski.

Po przemówieniu konsula uczestnicy spotkania mieli okazję wysłuchać koncertu w wykonaniu Nicholasa Kaponyasa, który zaprezentował na pianinie utwory Fryderyka Chopina i Grażyny Bacewicz.

WEM
Fot. Instytut Józefa Piłsudskiego

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -