sobota, 18 maja, 2024
Strona głównaPoloniaNowy JorkKoncert „Mistrz i uczeń” w siedzibie Fundacji Kościuszkowskiej na Manhattanie

Koncert „Mistrz i uczeń” w siedzibie Fundacji Kościuszkowskiej na Manhattanie

11 czerwca, polonijne dzieci i młodzież wystąpiły w piętnastej edycji wydarzenia kulturalnego pn. „Mistrz i uczeń” zorganizowanego przez Teresę Rysztof pod patronatem Fundacji Kościuszkowskiej. Licznie zgromadzonych gości serdecznie powitała wiceprezes Fundacji Kościuszkowskiej Ewa Zadworna. Program występów oraz specjalnego gościa, tegorocznego mistrza – Jakuba Polaczyka – zaprezentowała Teresa Rysztof.

Uczestnicy koncertu i wystawy plastycznej. Pierwsza od lewej Ewa Zadworny – wiceprezes Fundacji Kościuszkowskiej, pierwszy od prawej mistrz Jakub Polaczyk, w środku pomysłodawczyni i organizatorka wydarzenia Teresa Rysztof. Fot. Zofia Twarowska

Młodzi wirtuozi

W koncercie wystąpili zarówno młodzi miłośnicy muzyki, jak i artyści już studiujący na uczelniach muzycznych. Talenty wielu z nich polonijna publiczność mogła obserwować od lat, podziwiając jednocześnie ogrom pracy wkładanej w przygotowanie do każdego występu.

Osoby związane z 30-leciem działalności Teresy Rysztof otrzymały specjalne podziękowanie i plakat z reprodukcjami jej obrazów. Fot. Elżbieta Serdak

Hymny Polski i Stanów Zjednoczonych wykonała Paula Kozicz. Akompaniował jej na fortepianie Robert Argasiński.

Nicole Ciuba i Robert Argasiński. Fot. Zofia Twarowska

Pierwsza część koncertu składała się w większości z utworów muzyki klasycznej. Michał Jamrożek zaśpiewał mocnym, operowym głosem pieśń „Ave Maria” Giulio Cacciniego. Julia Kacprzak wykonała z dziecięcą prostotą „Preludium a-dur op. 28 nr 7” Fryderyka Chopina oraz „Preludium c-dur BWV 99” Jana Sebastiana Bacha. „Poloneza G-minor” Fryderyka Chopina zagrała Elina Molina. Utwory Fryderyka Chopina zaprezentowali także studenci – Sophie Lewandowska w skupieniu zagrała „Grande Valse Brillante op. 34 nr 2”, natomiast Patrick Bagiński wykonał z wirtuozerią „Nokturn Es-dur op. 9 nr 2” oraz „Walca cis-moll op. 64 nr 2”. Utwory Ludwika van Beethovena zagrał brawurowo na fortepianie Pablo Echevarria – „Sonatę nr 21” i „Allegro con brio”. Natomiast Emma Nowobilska wraz z Aliną Ligas wykonały wdzięcznie na skrzypcach utwór barokowego kompozytora Johanna Pachelbela „Canon D-dur”.

Utalentowane malarsko siostry Anna i Karolina Olszówka z Teresą Rysztof. Fot. Edyta Olszówka

Własne kompozycje na fortepian: „Waltz Appassionata” oraz „Waltz in E-flat minor” zaprezentował po mistrzowsku Robert Argasiński, a jego siostra Julia Argasiński sięgnęła po tango „Por Una Cabeza” Carlosa Gardela i wykonała je z wielką dynamiką na skrzypcach przy akompaniamencie brata.

Julia Argasińska zagrała tango. Fot. Zofia Twarowska

Zdolni wokaliści

W części wokalnej, w repertuarze utworów musicalowych, zaprezentowała się Nicole Ciuba, która z dużą wrażliwością muzyczną zaśpiewała utwór Andrew L. Webbera „Think of Me” z musicalu „The Phantom of the Opera” oraz wielki przebój „Once You Lose Your Heart” z brytyjskiego musicalu „Me and My Girl” z 1937 roku. Słynną piosenkę Leonarda Cohena „Halleluja” wykonała Carolyn Pawlik. Michał Jamrożek wzruszył wszystkie mamy, śpiewając włoski utwór: „Mamma son tanto felice”.

Wokalistki Natalia Prajzner i Amelia Jucha. Fot. Zofia Twarowska

Znalazło się też miejsce na przeboje polskiej muzyki. „Taki kraj” Jana Pietrzaka oraz „Powrócisz tu” z repertuaru Ireny Santor zaśpiewała wzruszająco Isabella Świerzawska. Dwie uzdolnione wokalnie koleżanki – Natalia Prajzner i Amelia Jucha – zaprezentowały w duecie piosenkę Ewy Zawadzkiej „Tu wszędzie jest moja ojczyzna”. Następnie każda z nich zaśpiewała solo. Natalia Prajzner przypomniała wzruszającą piosenkę siostry Magdaleny Nazaretanki „Polskie kwiaty”, natomiast przebój Czesława Niemena „Dziwny jest ten świat” wykonała z niezwykłą jak na swój wiek dojrzałością i ekspresją Amelia Jucha i tym wspaniałym utworem zakończyła koncert młodych talentów.

Place malarskie sióstr Karoliny i Anny Olszówka. Fot. Zofia Twarowska

Występ Mistrza

Następnie z minirecitalem wystąpił mistrz – Jakub Polaczyk, uznany pianista, wielokrotnie nagradzany kompozytor oraz wieloletni pedagog. Studiował na Akademii Muzycznej w Krakowie. Jednym z jego pedagogów był Krzysztof Penderecki. W latach 2011-2013 uzyskał stypendium w USA w Carnegie Mellon University w Pittsburgu, gdzie doskonalił umiejętności kompozycji. Obecnie przebywa w Nowym Jorku i uczy w szkole The New York Conservatory of Music. Jest również dyrektorem artystycznym Festiwalu Chopin i Przyjaciele.

Polaczyk zaprezentował słuchaczom trzy mazurki: Fryderyka Chopina „Mazurek G-minor op.67 nr 2”, Karola Szymanowskiego „Mazurek op. 50 nr 1-K” oraz własną kompozycję „Mazurek Fantasy”.

Koncert „Mistrz i uczeń” przygotowała i prowadziła dyrektorka artystyczna oraz pomysłodawczyni tego wydarzenia Teresa Rysztof.

Części muzycznej towarzyszyła pokonkursowa wystawa nagrodzonych prac plastycznych dzieci i młodzieży. Wśród wyróżnionych znalazły się prace: Chrisa Sofroniasa, Samanthy Rysztof, Amelii Borek, Kevina Dybowskiego, Rossi Reguli, Eliany Moliny. Dwie utalentowane plastycznie studentki: Karolina i Anna Oszówka przedstawiły swoje cztery realistyczne obrazy, które były pokazywane na specjalnej wystawie w Metropolitan Muzeum of Art.

Jubileusz Teresy Rysztof

Goście Fundacji Kościuszkowskiej zostali też uraczeni wystawą malarstwa samej organizatorki – Teresy Rysztof, która obchodzi w tym roku jubileusz 30-lecia swojej działalności artystycznej, kuratorskiej oraz animatorskiej w służbie Polonii. Jest ona znaną działaczką polonijną. Od trzydziestu lat promuje młodych artystów polonijnych: muzyków, śpiewaków i plastyków. Wielu z nich gości na najlepszych scenach operowych, koncertowych, jazzowych.

Organizatorka i pomysłodawczyni koncertów „Mistrz i uczeń” Teresa Rysztof. Fot. Elżbieta Serdak

W ciągu trzydziestu lat działalności współpracowała z wieloma organizacjami, instytucjami, szkołami i parafiami polonijnymi. Była dyrektorem artystycznym Fundacji Uśmiech Dziecka, dyrektorem amerykańskiego oddziału Fundacji Młodej Polonii oraz dyrektorem Dziecięcego Klubu Plastycznego. Organizowała Festiwale Kultury Polskiej na Maspeth, współpracowała z Centrum Polsko-Słowiańskim. Od 2008 roku jest dyrektorem artystycznym programu „Mistrz i uczeń”, a także konkursu plastycznego „Mikołaje, Mikołaje” oraz koncertu „Pastorałki i kolędy” w Fundacji Kościuszkowskiej. Jubilatka jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Studiowała malarstwo pod kierunkiem profesora Norberta Skupniewicza. Posługuje się własną techniką malarsko-graficzną, temperą na papierze. Jako artysta-plastyk ma na swoim koncie udział w wystawach w USA, Francji, Niemczech, Danii, Szwecji, Słowacji oraz liczne nagrody i wyróżnienia.

Obrazy Teresy Rysztof. Fot. Zofia Twarowska

Organizatorzy i uczestnicy wydarzenia dziękują Fundacji Kościuszkowskiej za gościnę i owocną współpracę. Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej dziękują za sponsorowanie, a gazetom polonijnym: „Nowy Dziennik” i „Biały Orzeł” za opiekę medialną. Wielkie oklaski należą się również operatorce dźwięku – Justynie Świerzawskiej, która profesjonalnie przygotowała podkłady muzyczne oraz wszystkim tym, którzy pomogli w realizacji tego niezwykle ważnego dla Polonii wydarzenia artystycznego. Utalentowane artystycznie polonijne dzieci zasługują na to, by towarzyszyć im z uwagą i życzliwością w drodze „od ucznia do mistrza”.

Zofia Twarowska, Elżbieta Serdak
opr. JLS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -