piątek, 19 lipca, 2024
Strona głównaPoloniaNowy JorkKoncert Janusza Smulskiego i wystawa prac Beaty Szpury w Centrum Polsko-Słowiańskim na...

Koncert Janusza Smulskiego i wystawa prac Beaty Szpury w Centrum Polsko-Słowiańskim na Brooklynie

13 kwietnia w Centrum Polsko-Słowiańskim na Brooklynie odbył się koncert znanego pianisty i wokalisty Janusza Smulskiego pt. „Drinki Franka przy Javie” oraz indywidualna wystawa ilustracji i malarstwa uznanej artystki Beaty Szpury.

Od lewej: Jakub Polaczyk, Janusz Smulski, Beata Szpura, prezes CP-S Marian Żak

W części muzycznej Janusz Smulski przedstawił własną interpretację piosenek wykonywanych niegdyś przez Franka Sinatrę. Spektakl „Drinki Franka przy Javie” swoją nazwę wziął z polskiej tradycji plotkowania przy kawie. Smulski śpiewał i akompaniował sobie na fortepianie w tradycyjnym jazzowym stylu, lecz słowa do każdego z utworów Sinatry zostały zmienione na teksty o satyrycznym zabarwieniu. Zamiast znanych i oczekiwanych słów ze standardów jazzowych kojarzonych z głosem Sinatry publiczność wysłuchała historii o ulubionych drinkach tego amerykańskiego piosenkarza. Poszczególnym utworom towarzyszyły komentarze Smulskiego na temat życia Sinatry.

Zamiast znanych i oczekiwanych słów ze standardów jazzowych kojarzonych z głosem Sinatry publiczność wysłuchała historii o ulubionych drinkach tego amerykańskiego piosenkarza
Od lewej: prezes CP-S Marian Żak, Janusz Smulski z żoną i córką, Beata Szpura z mężem, Elżbieta Reszkiewicz

Przedstawiony przez Smulskiego program był ściśle związany z tematyką towarzyszących koncertowi ilustracji i malarstwa Beaty Szpury, która pokazała na wystawie 26 prac, dzieląc je tematycznie. Na jednej ścianie wisiały ilustracje wykonane na papierze w różnych technikach: piórkiem i tuszem, akwarelą, gwaszem i akrylem. Na drugiej ścianie zaprezentowane zostały obrazy olejne – bardziej osobiste, portrety mamy artystki, ulubione widoki Nowego Jorku, kwiaty. W ilustracjach Szpury widać radość i afirmację życia. Sceny cechują się dynamiką ujęcia, wielobarwnością i rozmachem. Istotnym elementem wypracowanej przez artystkę stylistyki jest też rozbudowana narracyjność scen, mnożenie epizodów nasyconych witalną energią, zabarwionych humorem lub groteską.

Beata Szpura i Janusz Smulski

Koncert prowadził Jakub Polaczyk – polsko-amerykański kompozytor i pianista, dyrektor Klubu Seniora Jana Pawła II przy Centrum Polsko-Słowiańskim na Manhattanie. Obecni byli również prezes CP-S Marian Żak oraz dyrektorzy CP-S – sekretarz Bożena Konkiel i skarbnik Zbigniew Solarz.

Tekst i zdjęcia: Zosia Zeleska-Bobrowski


Janusz Smulski to urodzony w Polsce kompozytor, pianista, wokalista i pedagog, mieszkający od 1981 roku w USA. Rozpoczynał swoją wczesną karierę muzyczną jako trębacz jazzowy w grupie Dixieland Racing Team. Był autorem piosenek do przedstawień kabaretowych w teatrach i zespołach kabaretowych, m.in. w teatrze „Prochownia”. Występował w Warszawie jako kompozytor piosenek dla dzieci oraz jako akompaniator w różnorodnych przedstawieniach teatru lalek. Występował także i nagrywał z zespołami Fifth Avenue i Monte Carlo, grając muzykę taneczną i jazzową dla różnych lokali rozrywkowych w Filadelfii. Jest częścią Projektu Kabaretowego „Odlot” od 2013 roku wraz z Richardem Druchem i wieloma innymi uczestniczącymi gośćmi. Przez 15 lat zabawiali polską społeczność w New Jersey i Pensylwanii. Po ukończeniu Temple University i uzyskaniu tytułu licencjata z edukacji muzycznej rozpoczął karierę jako nauczyciel muzyki wokalnej w Philadelphia School District, gdzie jest obecnie zatrudniony.

Janusz Smulski przy fortepianie elektrycznym
Janusz Smulski z wizerunkiem Franka Sinatry

Beata Szpura jest ilustratorką, malarką i nauczycielem malarstwa i grafiki. Zaczęła studiować architekturę na Politechnice Warszawskiej, ale po emigracji do USA zmieniła kierunek studiów na ilustracje. Ukończyła ten kierunek z wyróżnieniem na Parsons School of Design w Nowym Jorku. Później ukończyła również również program Masters of Arts w dziedzinie mediów na New School University. Wykłada obecnie Komunikację Projektowania Mody (Design Communication) oraz rysunek ręczny i komputerowy na Parsons School of Design, a także rysunek i ilustracje w Queensborough Community College. Podczas ponadtrzydziestoletniej kariery jako wykładowca uczyła malarstwa, rysunku, ilustracji, kolażu, projektowania graficznego, rysunku mody i teorii koloru. Jej ilustracje nawiązują często do życia i rozrywki w Nowym Jorku. Były publikowane w New York Times, The Wall Street Journal, The Washington Post, The Daily News, Business Week, Cosmopolitan, Sports Illustrated, Wine and Spirits, New Yorker, Town and Country, Business Week. Uczestniczyła również w programie DOG NY. Program ten upamiętniał psy, które ratowały ludzi po wybuchu w World Trade Center. Jej prace malarskie były wystawiane w USA, Polsce, Francji i na Ukrainie. Jest długoletnim członkiem grupy Emocjonaliści w Nowym Jorku oraz często tworzy ilustracje dla Kuriera Plus.

Beata Szpura przy swojej pracy
Obraz Beaty Szpury
Wystawa Beaty Szpury

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -