piątek, 24 września, 2021
Strona głównaUSANowy JorkGlobal Entry już nie dla nowojorczyków

Global Entry już nie dla nowojorczyków

Departament Bezpieczeństwa Narodowego (Homeland Security) zawiesił prawo nowojorczyków do ubiegania się o członkostwo w programach typu Trusted Traveler. Należy do nich na przykład program Global Entry, dzięki któremu pasażerowie mogą szybciej przechodzić odprawę i omijać kolejki na lotniskach.

Dzięki Global Entry pasażerowie mogą szybciej przechodzić odprawę i omijać kolejki na lotniskach. Fot. Archiwum WEM

Zawieszenie w prawach dotyczy zarówno tych mieszkańców stanu Nowy Jork, którzy chcą odnowić swoje członkostwo, jak i tych, którzy dopiero chcą aplikować. Zakaz nie ma wpływu na status członków, którzy już posiadają przywilej w ramach np. Global Entry.

Powód? Obowiązujące od grudnia 2019 roku prawo „zielonego światła”, zgodnie z którym osoby nieudokumentowane mogą ubiegać się w stanie Nowy Jork o prawo jazdy. Nie muszą przy tym okazywać „social security”, a jedynie paszport czy prawo jazdy z innego kraju.

Władze federalne mówią, że zgodnie z nowym prawem urząd imigracyjny i służby celne nie mają dostępu do bazy danych DMV w stanie Nowy Jork. Aby otrzymać członkostwo w programach typu Trusted Traveler, trzeba spełnić wiele wymagań, w tym przejść szczegółowe sprawdzenie pod względem historii kryminalnej, jak i rozmowę kwalifikacyjną. Bez możliwości otrzymania danych od DMV władze federalne nie mogą sprawdzić, czy kandydat się kwalifikuje.

Decyzja zapadła zaledwie dzień po tym, jak w orędziu do narodu, prezydent Donald Trump potępił miasta-sanktuaria, do których należy Nowy Jork.

Radio Rampa

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Poprzedni artykułNowy rok, nowe prawa
Następny artykułCzłowiek na miarę swoich czasów

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -