niedziela, 26 września, 2021
Strona głównaUSAConnecticutNowy rok, nowe prawa

Nowy rok, nowe prawa

1 stycznia 2020 roku weszły w życie istotne zmiany w prawie. Dotyczą one między innymi nowych podatków dla konsumentów, ulg podatkowych dla firm czy wizyt w Departamencie Pojazdów Motorowych. Jest ich ponad 20 i niektóre z nich w jakiś sposób wpłyną na każdego.

W nowym roku więcej zapłacimy m.in. w pralniach chemicznych. Usługi te zostały opodatkowane 6.35%. Fot. Archiwum WEM

Stanowy podatek od sprzedaży w wysokości 6.35% zostanie rozszerzony na nowe towary i usługi. Chodzi o parking, pranie i czyszczenie, projektowanie wnętrz i odzież ochronną. Uwzględnione w ramach dwuletniego budżetu przyjętego w czerwcu przez rząd Neda Lamonta i ustawodawców przychody z tego tytułu oszacowano na 25 milionów dolarów w pierwszym pełnym roku. Lamont starał się rozszerzyć podatek od sprzedaży jeszcze bardziej, ale zostało to odrzucone przez ustawodawców.

Zniesiony zostanie natomiast podatek od podmiotów gospodarczych w wysokości 250 dolarów. Był on pobierany co dwa lata od wszystkich firm prowadzących działalność w stanie Connecticut. To również zostało uwzględnione w dwuletnim budżecie, a dochody stanu zmaleją z tego powodu o około 44 miliony dolarów w nadchodzącym roku podatkowym.

Kierowcy z Connecticut będą mogli rzadziej odwiedzać DMV, czyli Departament Pojazdów Motorowych, a to z powodu wydłużenia czasu między odnowieniem licencji kierowcy i rejestracją pojazdu silnikowego. Okres ten został wydłużony z sześciu do ośmiu lat, zaś dwa lata między przedłużeniami rejestracji do trzech. Opłaty towarzyszące mają wzrosnąć proporcjonalnie.

Kolejna zmiana dotyczy żeglarzy. W Connecticut uiszczą oni nową roczną opłatę, która zostanie przeznaczona na zwalczanie wodnych niebezpiecznych gatunków w stanowych jeziorach, rzekach i stawach. Opłata wyniesie 5 dolarów za statki stanowe i 20 dolarów za statki pozastanowe i będzie pobierana przy każdym odnowieniu rejestracji łodzi. Stan spodziewa się dostać z tego tytułu około 500 tys. dolarów rocznie.

Od 1 stycznia br. polisy ubezpieczenia zdrowotnego uprawniają do rozszerzonych badań ultrasonograficznych piersi dla wszystkich kobiet po 40. roku życia, niezależnie od tego, czy mają rodzinną, czy osobistą historię raka piersi. Zakazane są również wydatki z własnej kieszeni na objęte nią USG piersi i mammografy, z pewnymi wyjątkami.

Zgodnie z dotychczasowymi przepisami polisy ubezpieczenia zdrowotnego zabezpieczały ochronę aparatu słuchowego do wartości 1,000 dolarów w ciągu 24 miesięcy. Nowe przepisy znoszą ten limit, jak również zabraniają ograniczeń wiekowych w tym zakresie.

Nowy program certyfikacji dla pracowników służby zdrowia będzie zarządzany przez Departament Zdrowia Publicznego. Pracownicy ci są zdefiniowani jako pracownicy służby zdrowia publicznego, którzy między innymi „służą jako łącznicy między członkami społeczności a dostawcami usług opieki zdrowotnej i opieki społecznej”. Wymagania obejmują opłatę w wysokości 100 dolarów i co najmniej 1,000 godzin doświadczenia. Certyfikacja musi być odnawiana co trzy lata.

Departament Służb Ratowniczych i Ochrony Publicznej rozszerzy swoje bezpłatne szkolenie dla policji stanowej i lokalnej o techniki radzenia sobie z młodzieżą i dorosłymi z autyzmem. Zwolennicy udoskonalonego szkolenia powiedzieli w lutym na wysłuchaniu, że należy unikać sytuacji, w których dochodzi do egzekwowania prawa co do osób z autyzmem, niepotrzebnie eskalowanych nieporozumień lub błędnych interpretacji.

Sądy będą uprawnione do wyznaczania „odbiorców” w celu rehabilitacji pozostawionych nieruchomości w miastach liczących co najmniej 35 tys. mieszkańców. Zainteresowana strona może złożyć wniosek do sądu o przejęcie nieruchomości, jeśli nie była ona zajmowana przez co najmniej 12 miesięcy, nie została niedawno nabyta lub nie jest wystawiona na sprzedaż, nie jest w procedurze foreclosure oraz istnieją co najmniej trzy problematyczne warunki budowy, jak naruszenie lokalnych przepisów.

To zapewne nie wszystkie ustawy, jakie wejdą w życie w nowym roku. Gorącymi tematami na Kapitolu pozostają płatne drogi oraz legalizacja marihuany.

opr. bo

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -