środa, 22 marca, 2023
Strona głównaPoloniaNowy JorkFinał IV edycji konkursu szopek krakowskich w nowojorskim konsulacie

Finał IV edycji konkursu szopek krakowskich w nowojorskim konsulacie

Szopkarstwo krakowskie to jedna z najbardziej unikatowych i zarazem zachwycających polskich tradycji. Wywodzący się z Krakowa zwyczaj konstruowania misternych budowli, nawiązujących do krakowskiej architektury, będących scenerią dla narodzin Jezusa, wpisany jest na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO. Tradycja ta ma też swoich fanów również w USA.

W tym roku odbyła się IV edycja konkursu szopek krakowskich organizowanego pod egidą Fundacji Nowodworskiego. Fot. Wojtek Kubik

W tym roku odbyła się IV edycja konkursu szopek krakowskich organizowanego pod egidą Fundacji Nowodworskiego. Wzięło w niej udział ponad 100 uczestników, a do konkursu, jak informuje Grzegorz Worwa (juror i kurator wystawy), zgłoszono niemal 50 prac. Prace oceniało jury w składzie: Janusz Skowron (przewodniczący), Daniel Andrejczuk, Zosia Żeleska-Bobrowski, Marian Żak i Grzegorz Worwa. Finał i wręczenie nagród w postaci m.in. dyplomów i książek miało miejsce 4 grudnia w siedzibie polskiego konsulatu na Manhattanie.

Grzegorz Worwa – kurator konkursu i wystawy, Jerzy Leśniak – dyrektor wykonawczy Fundacji Nowodworski i uczestnicy konkursu. Fot. Wojtek Kubik

W kategorii szopki w wykonaniu pojedynczego autora/autorki pierwszą nagrodę otrzymała Jolanta Kret z Garfield, NJ. Drugie miejsce zajęła Alicja Czajkowski – absolwentka Polskiej Szkoły Matki Boskiej Częstochowskiej i św. Kazimierza na Brooklynie, NY. Trzecia nagroda przypadła Amelii Góra z Brooklynu.

Od lewej: Daniel Andrejczuk, Jerzy Leśniak i jurorzy: Janusz Skowron (przewodniczący jury), Marian Żak (prezes PSC), Grzegorz Worwa (kurator).Fot. Wojtek Kubik

W kategorii szopki w wykonaniu grupowym, w tym stworzone przez grupy rodzinne lub klasowe, pierwszą nagrodę otrzymała rodzina Dworakowski: Jarosław, Elżbieta i Adam z Yonkers, NY. Drugą nagrodę otrzymała Dominika Zaborowska za pracę oryginalnie wykonaną w 1991 r., która została odnowiona i zmodyfikowana w 2022 roku przez Karolinę i Ewę Pazdrak z New Britain, CT. Trzecia nagroda trafiła do grupy klasowej w składzie: Liliana Sus oraz Oliver i Jakub Regent z Polskiej Szkoły im. Janusza Korczaka w Providence, RI.

Nagrody przyznano także w kategorii 2D: rysunek, malarstwo, kolaż. Miejsce pierwsze ex aequo zajęły Helena Grinienko ze Szkoły Kultury i Języka Polskiego im. św. Stanisława Kostki w Garfield, NJ oraz Kaja Szpanelewska z Polskiej Szkoły św. Cyryla i Metodego na Brooklynie, NY. Drugie nagroda trafiła do Martina Wraga, a trzecie miejsce zajęła Maria Osenkowska – oboje ze Szkoły Kultury i Języka Polskiego im. św. Stanisława Kostki w Garfield, NJ.

Konsul generalny Adrian Kubicki akompaniuje śpiewającej Małgorzacie Kellis. Fot. Wojtek Kubik

Finałowej gali towarzyszyła wystawa zgłoszonych na konkurs dzieł. Zadbano również o oprawę artystyczną wydarzenia w postaci występu sopranistki Małgorzaty Kellis, której na fortepianie akompaniował Nicholas Kaponias. Zgromadzeni chętnie wzięli też udział we wspólnym kolędowaniu.

WEM

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -