niedziela, 28 kwietnia, 2024
Strona głównaDziałyCiekawostkiFilmowa opowieść o Holocauście

Filmowa opowieść o Holocauście

W 2023 roku media obiegło zdjęcie amerykańskich gwiazdorów z plecakami, czekających na pociąg na Dworcu Centralnym w Warszawie. Okazało się, że obecność w Polsce Jessiego Eisenberga i Kierana Culkina, znanych z serialu „Sukcesja” czy filmu „Social Network” opowiadającego o powstaniu Facebooka, związana była z powstawaniem filmu „A Real Pain”.

Jessie Eisenberg swój film „Real Pain” określił jako „list miłosny do Polski”. Fot. Wikimedia

Na podstawie rodzinnej historii

O czym opowiada „A Real Pain”? Historia skupia się na dwójce kuzynów. Mężczyźni są dla siebie jak obcy, ale kiedy umiera ich babcia, jadą do Polski. Tam podróżują szlakiem Holokaustu. Jak przyznał aktor, który jednocześnie jest autorem scenariusza, to słodko-gorzka historia, pokazująca, że nie zawsze musimy do siebie pasować. – Chcę zadać pytanie, czy współczesny ból jest uzasadniony w obliczu prawdziwej historycznej traumy. Myślę, że mogę mówić z doświadczenia ludzi po trzydziestce, którzy sięgają do tego, co jest dla nich zupełnie obce, a nagle staje się rzeczywiste – mówił Jessie Eisenberg w jednym z wywiadów.

Cierpieli przez Holokaust

Eisenberg przyznał, że do nakręcenia komediodramatu, zainspirowała go podróż do Polski w 2007 roku i reklama, na którą aktor trafił w sieci. Było to „Auschwitz Tours With Lunch”, czyli zwiedzenie Auschwitz z obiadem w pakiecie. – To po prostu dziwna ironia losu, że jesteś amerykańskim Żydem z wyższej klasy średniej, podróżującym do Auschwitz i wciąż potrzebującym pewnych wygód, jakich przywykłeś spodziewać się podczas podróży. Pomyślałem, że to fascynujące, ironiczne, dramatyczne, a także głęboko poruszające zestawienie pomiędzy próbą zgłębienia okropności historii własnej rodziny, a możliwością siedzenia w wagonie pierwszej klasy – powiedział aktor w jednym w rozmowie z „Vanity Fair”.

Uciekali przed II wojną światową

Co ciekawe, film nagrywano w mieszkaniu, gdzie mieszkała jego rodzina pochodzenia żydowskiego i z którego musiała uciekać w 1938 roku. – Moja rodzina cierpiała przez Holokaust. To, że poznałem Polaków w tak piękny sposób podtrzymujących historię o tragicznych wydarzeniach, było dla mnie doświadczeniem fundamentalnym i podnoszącym na duchu. Pokochałem też Warszawę i Lublin za ich kulturę, tradycję, otwartość – mówił Jessie Eisenberg podczas spotkania z dziennikarzami.

Pomoc Polaków

Jessie w rozmowie z polskim „Vogue” zdradził, że w powstawanie filmu zaangażował Polaków. – Duża część naszej ekipy wywodzi się ze Szkoły Filmowej w Łodzi. Ci ludzie byli najwspanialszymi rzemieślnikami, jakich poznałem – chwalił Eisenberg. Oprócz tego w tworzeniu „A Real Pain” pomagali także pracownicy Państwowego Muzeum na Majdanku. – Byli jednymi z najbardziej światłych, ciepłych, błyskotliwych i pomocnych osób, jakie kiedykolwiek miałem okazję spotkać – zachwalał filmowiec.

Gwiazdy na ekranie

„A Real Pain” miało premierę 20 stycznia 2024 roku podczas Sundance Film Festival. Oprócz Kierana Culkina widzowie w produkcji zobaczą również Jennifer Grey, gwiazdę przeboju „Dirty Dancing”. Na ekranie pojawią się również Will Sharpe i Kurt Egyiawan.

KIN

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -