piątek, 26 kwietnia, 2024

Drzewo Roku

Coroczne plebiscyty nie ograniczają się do ludzkich osiągnięć, są i takie, które uwzględniają rekordy natury. Umocnioną tradycję ma konkurs w dziedzinie drzew. Tegorocznego „laureata” jeszcze nie znamy, bo za wcześnie na to w pierwszych miesiącach. Liderem więc pozostaje Drzewo Roku 2021 – Dąb Dunin w Przybudkach (gmina Narew, woj. podlaskie). Głosowało na niego 7,380 osób.

Drzewo Roku 2021 – Dąb Dunin w Przybudkach (gmina Narew, woj. podlaskie). Fot. bialystok.pl

W czołówce wyjątkowych drzew były nie tylko dęby (np. Dąb Fredry z Rzeszowa), o palmę pierwszeństwa ubiegał się też kasztan jadalny rosnący w Reptach Śląskich, cypryśnik z Kórnika, topola ze Słońska, jodła Jagna w Nadleśnictwie Młynary, lipa Ocalona w Wiśniewie, samotna sosna w Słowińskim Parku Narodowym, Wierzbowa Brama Krakowa. Nazwy niektórych nie eksponują gatunku, tylko cechy okazu i są urokliwe, np. magiczne drzewo na Cieńkowie w Beskidzie Śląskim, najstarsze drzewo w mieście – Zduńska Wola, drzewo podwórkowe w Brzegu Dolnym.

Raj dla zwierząt

Stare, potężne drzewa to nie tylko mocarne pamiątki, toczy się w nich życie setek, jeśli nie tysięcy, istot. Przykładowo: topola czarna rosnąca na wale przeciwpowodziowym przy Stacji Pomp w gminie Słońsk (woj. lubuskie) jest ostatnim wiekowym egzemplarzem tego gatunku w ujściu Warty. Drzewo jest zamieszkiwane przez kilkanaście gatunków ptaków (m.in. szpak, dudek, kwiczoł, bogatka, grzywacz, modraszka, sroka, wrona siwa, pełzacz, mazurek). W jej licznych dziuplach znajdują schronienie również szerszenie oraz kuny i szopy pracze. Wiek tego drzewa to ok. 150-170 lat, wys. ok. 36 m, obwód 700 cm.

Założenia konkursu

Konkurs Drzewo Roku nie jest prowadzony z nastawieniem na okazy wyłącznie najstarsze, najwyższe, najgrubsze czy najrzadsze. Nie chodzi tylko o pomniki przyrody. Konkurs uwzględnia drzewa ukochane przez daną społeczność, placówkę, osobę. To tzw. drzewa z opowieścią. Laureatem zostaje drzewo, które zdobywa największą liczbę głosów. Celem przedsięwzięcia jest zwrócenie uwagi na rolę drzew w naszym życiu, niektóre z nich scalają wspólnotę osób mieszkających w danym regionie. Organizatorem konkursu jest Klub Gaja. Zwycięzca polskiej edycji konkursu co roku bierze udział w głosowaniu na Europejskie Drzewo Roku na stronie www.treeoftheyear.org. Zgłoszenia do krajowego konkursu przyjmowane są zwykle do jesieni pod adresem: drzeworoku@klubgaja.pl

Halina Kossak

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -