Trudno byłoby podczas Wielkanocy zrezygnować z jajka, które jest pyszne i mocno wpisane w tradycję kulinarną tego święta, a do tego ma jeszcze symbolikę odradzania się życia, dodawania sił. Jednak wielu z nas miewa obawy co do jedzenia jajek bez konsekwencji dietetycznych czy zdrowotnych. Medialna burza wokół jajek okazuje się jednak nie do końca słuszna.

Przez wiele lat ostrzegano o zgubności jajek z powodu cholesterolu. Alarmowano wręcz, że ten składnik zawarty w jajkach podnosi poziom złego cholesterolu we krwi, co sprzyja rozwojowi miażdżycy oraz chorób układu krążenia.
Zbędne mity
Nie da się zaprzeczyć, że takie ryzyko jest, gdy jajek jada się dużo, a organizm nie jest w najlepszej kondycji i wieku. Jednak porównywalne zagrożenie istnieje w wyniku konsumpcji wieprzowiny, której niewielu unika. W świetle badań przeprowadzonych m.in. przez australijski uniwersytet w Sydney w 2018 r. (Diabetes and Egg, DIABEGG, American Journal of Clinical Nutrition) jajka nie podnoszą cholesterolu we krwi w sposób znaczący ani w sposób bezpośredni. Również inne badania naukowe przyniosły podobne wnioski. Można więc spokojnie jadać jajka, byleby z umiarem.
Walory odżywcze
Jajka są bogatym źródłem pełnowartościowego, a zarazem łatwo przyswajalnego białka pochodzenia zwierzęcego. Dostarczają aminokwasów egzogennych, które nie są naturalnie wytwarzane w organizmie człowieka, a zarazem stanowią niezbędny składnik dostarczany z pożywieniem. Jajka to również prawdziwa skarbnica minerałów (potas, fosfor, siarka, cynk, żelazo) i witamin (A, D, E, K, B12). Zapewniają też kwasy omega 3 i omega 6. Wnoszą ponadto żółty barwnik – ksantofil i luteina. Ksantofil chroni przed odkładaniem się złogów w tętnicach, zaś luteina chroni oczy przed zaćmą i zwyrodnieniem plamki żółtej.
Halina Kossak
Jajka faszerowane tuńczykiem
Składniki:
- tuńczyk w sosie własnym 200 g
- jajka 7 szt.
- majonez 1 łyżka stołowa
- masło 1 łyżeczki
- pieczarki 200 g
- cebula 100 g
- sól 1 szczypta
- pieprz 1 szczypta
- słodka papryka 1 łyżeczka
- koperek 4 gałązki
Jajka gotujemy na twardo. Siekamy cebulę oraz pieczarki. Masło roztapiamy na patelni i dorzucamy pieczarki oraz cebulę. Całość smażymy aż się zarumieni. Jajka obieramy i przekrawamy na pół, wyjmujemy z nich żółtko. Do miski lub pojemnika blendera wkładamy odcedzonego tuńczyka, żółtka, majonez oraz przestudzone pieczarki. Dodajemy przyprawy: sól, pieprz i pół łyżeczki słodkiej papryki (druga połowa zostaje do dekorowania). Całość blendujemy. Uzyskaną masą napełniamy połówki jajek. Na koniec siekamy koperek i dekorujemy nim jajka na półmisku, oprószamy także papryką.
Jaskółcze gniazda
Składniki:
- mięso mielone wieprzowe – 500 g
- jajka – 6 szt.
- cebula – 1 szt.
- bułka tarta – 3 łyżki stołowe
- sól – 1 szczypta
- pieprz – 1 szczypta
- majeranek – 1 szczypta
- olej rzepakowy – 0.5 szklanki
Mięso przygotować jak na kotlety mielone. Dodać jajko, bułkę tartą, sól, pieprz i suszony majeranek do smaku. Dobrze wymieszać. Potem 5 jajek należy ugotować na twardo. Kolejnym krokiem jest obtoczenie mięsem mielonym obranych jajek. Tak przygotowane jaskółcze gniazda należy smażyć na patelni lub w głębokim tłuszczu około 15 minut. Jaskółcze gniazda po wystygnięciu są gotowe do podania.
Kotleciki z jajek i sera
Składniki:
- jajka – 7 szt.
- cebula – 1 szt.
- masło – 1 łyżka
- ser żółty – 10 dag
- bułka tarta – 1 kubek
- mleko – pół szklanki
- sól i pieprz do smaku
- olej do smażenia
6 jajek ugotować na twardo, ostudzić, obrać i razem z żółtym serem zetrzeć na tarce o dużych oczkach. Posiekaną cebulę zeszklić na maśle. Bułkę zamoczyć w mleku, odcisnąć i razem z cebulą przemielić w maszynce. Do miski włożyć utarte jajka z serem, przemieloną bułkę kajzerkę, wbić surowe jajko, przyprawić do smaku solą i pieprzem, dokładnie wymieszać. (gdy masa jest za rzadka, dodać odrobinę bułki tartej). Formować owalne kotleciki, obtaczać w bułce tartej. Smażyć z obu stron na rozgrzanym oleju. Usmażone osączyć z nadmiaru tłuszczu na papierowym ręczniku.