wtorek, 23 kwietnia, 2024
Strona głównaUSAFlorydaCoraz więcej przypadków małpiej ospy

Coraz więcej przypadków małpiej ospy

Małpia ospa nadal rozprzestrzenia się w na terenie Stanów Zjednoczonych. Dotyczy to także całej południowej części Florydy. Choroba pochodzi z tej samej kategorii wirusów, co ospa prawdziwa. Oznacza to więc, że szczepionki stosowane do ochrony przed nią istniały już wcześniej – mowa tu o ACAM2000 i Jynneos. Szczególnie druga cieszy się dużym zainteresowaniem. Eksperci ds. zdrowia oceniają, że ma mniej skutków ubocznych u osób z niektórymi schorzeniami.

Ze względu na rosnące zagrożenie coraz więcej osób na Florydzie decyduje się szczepić przeciwko małpiej ospie. Fot. Archiwum WEM

Objawy grypopodobne, wysypka wyglądająca jak pryszcze lub pęcherze na twarzy, ciele, narządach płciowych lub w jamie ustnej – tak najkrócej opisać można objawy wiążące się z zakażeniem małpią ospą. Leczenie zakażenia wirusem może trwać od dwóch do nawet czterech tygodni. Rozprzestrzenia się on przez kontakt ze skórą, dłuższy kontakt „twarzą w twarz” lub kontakt z odzieżą lub pościelą używaną przez osobę z małpią ospą.

Według danych CDC z poniedziałku 18 lipca, do tej pory na Florydzie wykryto 180 przypadków, a w całych Stanach Zjednoczonych było ich już 1,972. Aby spojrzeć na to z innej perspektywy, ostatnia poważna epidemia małpiej ospy w kraju miała miejsce w 2003 roku z 47 przypadkami w całych USA. Lokalnie Departament Zdrowia Florydy zgłosił do tej pory łącznie 147 przypadków w samej południowej Florydzie.

WEM

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -