poniedziałek, 15 kwietnia, 2024
Strona głównaUSAConnecticutConnecticut oskarża firmy o świadome zanieczyszczenie środowiska chemikaliami

Connecticut oskarża firmy o świadome zanieczyszczenie środowiska chemikaliami

Connecticut pozywa 28 firm chemicznych za rozprzestrzenianie się w stanie niebezpiecznych PFA. Stanowy prokurator generalny William Tong oskarża firmy o świadome zanieczyszczanie wód i zasobów naturalnych stanu.

Na chemikalia mogące przyczynić się do powstania nowotworu narażeni są bezpośrednio strażacy. Fot. Archiwum WEM

Wiadomo, że PFA są wiecznymi substancjami chemicznymi, można je znaleźć w wielu produktach, w tym w patelniach z powłoką nieprzywierającą i szamponach. PFA są toksyczne i nie znikają. Mogą przenosić się na ludzi, zwierzęta, a nawet żywność, zwiększając ryzyko chorób, w tym raka.

Strażacy są szczególnie zagrożeni, ponieważ w piance używanej do gaszenia pożarów wykryto PFA. Jeden z pozwów dotyczy właśnie jej.

Strażacy są prawdopodobnie najbardziej narażeni na bezpośredni kontakt z PFA, ponieważ dosłownie sami rozpylają pianę. Przenosi się na ich ubranie, skórę i włosy, przynoszą ją rodzinom na swoim sprzęcie i nadal go używają – powiedział Tong.

Na zarzuty odpowiedziała jedna z firm, których dotyczy pozew – DuPont: „Firma DuPont de Nemours nigdy nie produkowała PFOA, PFOS ani piany gaśniczej. Chociaż nie komentujemy toczących się spraw sądowych, uważamy, że ta skarga jest bezpodstawna i nie możemy się doczekać, aby energicznie bronić naszych osiągnięć w zakresie zarządzania bezpieczeństwem, zdrowiem i środowiskiem”.

AM

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -