niedziela, 26 września, 2021
Strona głównaUSAAmerykaBrzeziński nowym ambasadorem USA w Polsce?

Brzeziński nowym ambasadorem USA w Polsce?

Według informacji podanych w The New York Times kilka dni temu, prezydent Joe Biden ma nominować Marka Brzezińskiego jako następnego ambasadora Stanów Zjednoczonych w Polsce. Autor artykułu w nowojorskim dzienniku powołał się na informacje pochodzące od źródeł z Białego Domu i podał do wiadomości również kilka branych podobno pod uwagę nominacji na kluczowe stanowiska, w tym na ambasadorów USA w Izraelu, Chinach, Indiach oraz Japonii.

Wg dziennika The New York Times Mark Brzeziński rozważany jest jako osoba mająca objąć funkcję następnego ambasadora Stanów Zjednoczonych w Polsce. Fot. Archiwum WEM

Mark Brzeziński jest synem jednego z najbardziej znanych amerykańskich polityków polskiego pochodzenia – śp. Zbigniewa Brzezińskiego, który był głównym doradcą prezydenta Jimmy’ego Cartera do spraw bezpieczeństwa narodowego, wcześniej również pracował dla prezydenta Lyndona Johnsona. Jego brat, Ian Brzeziński, służył jako zastępca sekretarza obrony narodowej do spraw Europy i NATO w administracji George’a W. Busha, a jego siostra Mika prowadzi słynny program informacyjny „Morning Joe” w sieci MSNBC.

56-letni Mark Brzeziński jest demokratą i pełnił funkcję doradcy ds. polityki zagranicznej w sztabie wyborczym Baracka Obamy, później w jego administracji był członkiem Rady Bezpieczeństwa. W latach 2011-2015 służył jako ambasador Stanów Zjednoczonych w Szwecji.

Mark Brzeziński od lat związany jest z Partią Demokratyczną i elitami politycznymi w Waszyngtonie. Fot. Brzezinski Stategies

Brzeziński płynnie mówi po polsku i w 2007 roku odznaczony został Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polski. Obecnie pracuje w Waszyngtonie jako prawnik i konsultant. Rok temu był zaangażowany w kampanię prezydencką Bidena, gdzie między innymi zabiegał o głosy amerykańskiej Polonii.

20 stycznia br. swoją rezygnację z funkcji ambasadora USA w Warszawie złożyła Georgette Mosbacher, nominowana przez prezydenta Trumpa, uzasadniając swoją decyzję wynikiem wyborów prezydenckich w Ameryce. Od tego czasu na najwyższym szczeblu amerykańskiej ambasady w Warszawie pozostaje wakat.

Wg informacji z Białego Domu, Biden w najbliższym czasie planuje ogłosić kilka kluczowych nominacji na ambasadorów i wtedy zapewne dowiemy się, kto będzie reprezentować amerykańskie interesy nad Wisłą.

WEM

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -