piątek, 14 czerwca, 2024
Strona głównaUSAAmerykaBlinken komentuje wybór Westinghouse

Blinken komentuje wybór Westinghouse

Wybór Westinghouse zapewni strategiczne partnerstwo Polski i USA na dekady – tak sekretarz stanu USA Antony Blinken skomentował przyjętą 2 listopada uchwałę polskiego rządu o wyborze Westinghouse Electric Company na partnera technologicznego pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce.

Sekretarz stanu USA Antony Blinken skomentował wybór amerykańskiej firmy jako partnera technologicznego w budowie pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Fot. Getty Image

Wybór Westinghouse jest przełomowym momentem w promocji europejskiego bezpieczeństwa energetycznego – dodał Blinken, podkreślając, że jest to też świadectwo „głębokich relacji gospodarczych i bezpieczeństwa” między USA i Polską, a także „ważny krok naprzód w globalnej walce przeciwko zmianie klimatu”. Zauważył też, że projekt wygeneruje tysiące dobrze płatnych miejsc pracy w obu krajach.

Według planów budowa pierwszej polskiej elektrowni jądrowej ma rozpocząć się w 2026 r., a pierwszy z trzech reaktorów w jej obrębie ma zostać oddany do użytku w 2033 r. Koszt projektu wyceniany jest na 90-100 mld zł.


WEM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -