środa, 7 czerwca, 2023
Strona głównaUSANew JerseyBędzie referendum w sprawie aborcji?

Będzie referendum w sprawie aborcji?

Wyborcy w New Jersey zadecydują o wpisaniu prawa do aborcji do konstytucji stanowej? Najprawdopodobniej już niedługo tak. Zgodnie z oczekiwaniami demokraci wkrótce rozpoczną prace nad dopisaniem tej kwestii do przyszłorocznego referendum.

Gubernator Phil Murphy podpisał na początku roku ustawę o prawie do wyboru w kwestii aborcji. Jeżeli wyborcy New Jersey poparliby referendum, prawo zostałoby również wpisane do stanowej konstytucji. Fot. Facebook.com/GovernorPhilMurphy

Konstytucyjna ochrona praw aborcyjnych na poziomie stanowym była jednym z zagadnień poruszanych jeszcze przed tegorocznymi listopadowymi wyborami. Demokratyczni przywódcy z New Jersey rozważali poddanie go pod głosowanie w 2023 roku od miesięcy – gdy dodatkową stawką będzie ich większość w stanowym Senacie i Zgromadzeniu. Wyniki midtermów jedynie zachęciły ich do tego.

Chociaż ustawodawcy z NJ nie podjęli jeszcze ostatecznej decyzji, prawdopodobnie do końca roku będą głosować nad tą kwestią. Pomimo ogólnego poparcia demokratów, nie wszyscy widzą konieczność konstytucyjnego zabezpieczania prawa do aborcji. Mało prawdopodobnym jest, by w najbliższym czasie było ono zagrożone. Sądy w New Jersey chronią je od dawna. Dodatkowo w styczniu 2022 roku gubernator stanu Phil Murphy podpisał ustawę o wolności wyboru reprodukcyjnego.

WEM

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -