sobota, 23 listopada, 2024
Strona głównaDziałyPoradyPrzy Kawie o Prawie

Przy Kawie o Prawie

Adwokat Romuald Magda, Esq. prowadzi praktykę prawną w Nowym Jorku od 1995 r. Jest absolwentem Wydziału Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz New York Law School. Wieloletni członek Stowarzyszenia Prawników Stanu Nowy Jork oraz Stowarzyszenia Prawników Polsko-Amerykańskich w Nowym Jorku. Posiada uprawnienia do występowania przed sądami Stanu Nowy Jork. Wszystkie osoby pracujące w naszej kancelarii mówią po polsku i angielsku.

Wynajmuję mieszkanie w domu dwurodzinnym na Brooklynie. Pisemna umowa najmu wygasła dwa lata temu. Właściciel przesłał mi pocztą wypowiedzenie. Czy takie pismo powinno być wysłane listem poleconym? Poza tym w budynku jest nielegalne mieszkanie w piwnicy. Czy właściciel może mnie w takiej sytuacji usunąć z mieszkania?

W Nowym Jorku w wypadku, gdy lokator mieszka ponad dwa lata, a umowa najmu wygasła, właściciel może wystąpić o eksmisję pod warunkiem, że złoży wypowiedzenie z terminem 90-dniowym. Doręczenie wypowiedzenia powinno być dokonane przez jego wręczenie przez posłańca osobiście lokatorowi. Jeżeli lokatora nie zastano w mieszkaniu mimo kilku prób, wówczas pismo można nakleić na drzwi mieszkania i kopię przesłać listem poleconym lub zwykłym.

Sprawa nielegalnego mieszkania w piwnicy: właściciel może rozpocząć sprawę o eksmisję przeciw lokatorowi w legalnym mieszkaniu także w przypadku, gdy jest nielegalne mieszkanie w piwnicy. Tyle, że gdy ma to miejsce w budynkach dwurodzinnych, właściciel nie może wystąpić równocześnie o niezapłacony czynsz. Trzeba będzie sprawdzić wniosek sądowy o eksmisję; jeżeli oprócz eksmisji właściciel występuje też o niezapłacony czynsz, lokator może wystąpić w sądzie o odrzucenie sprawy jako wadliwie złożonej.

* * *

Brat sporządził samodzielnie testament. Majątek ma dostać po połowie jego córka i ja. Przy podpisywaniu testamentu brat poprosił na świadka swojego znajomego i mnie. Testament był sporządzony po polsku. Brat jest teraz nieprzytomny w szpitalu. Czy ten testament będzie ważny?

Po pierwsze: w stanie Nowy Jork nie ma obowiązku, aby testament był sporządzony w języku angielskim; testament w innym języku, np. polskim, jest ważny i jest składany do sądu spadkowego wraz z tłumaczeniem. Gdy chodzi o świadków testamentu, to przepisy w Nowym Jorku przewidują, że jeżeli świadek jest zainteresowany w sprawie spadkowej, czyli jest zapisany jako spadkobierca w testamencie, nie jest on uznawany za kompetentnego. W takich sytuacjach testament nie jest uznawany za nieważny – natomiast zapis w testamencie dla takiego świadka jest nieważny.

Romuald Magda Esq.
romuald@magdaesq.com


Ta kolumna powstała w celach edukacyjnych i w żadnym wypadku nie może zastępować porady prawnej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -