Mecenas Agnieszka Piasecka odpowiada na wybrane pytania czytelników na tematy prawne. Dla ochrony prywatności, imiona osób i niektóre fakty zostały zmienione.
Zostałam poważnie poparzona w wyniku eksplozji opiekacza do grzanek. Ponieważ nie zrobiłam ze swojej strony nic, aby spowodować tę eksplozję, myślę, że był to wadliwie wykonany produkt. Był to całkiem nowy opiekacz, który niedawno zakupiłam w sklepie. Do eksplozji doszło krótko po jego włączeniu i rozgrzaniu. W wyniku tego poparzenia poniosłam wysokie koszty leczenia oraz straciłam zarobki z powodu niemożliwości podjęcia pracy, nie mówiąc już o stresie i cierpieniu, które mnie spotkały oraz możliwości pozostania permanentnych blizn. Czy mogę ubiegać się odszkodowanie od sprzedawcy lub producenta tego wadliwego produktu? Co muszę udowodnić, aby mieć prawo do odszkodowania?
Oliwia z Gulfport, FL
Droga Pani Oliwio
Może Pani ubiegać się o odszkodowanie zarówno od producenta, jak i od sprzedawcy, jeżeli nabyła Pani wadliwy produkt i używała go zgodnie z jego przeznaczeniem oraz jest Pani w stanie wykazać, że wada tego produktu spowodowała Pani szkodę. W przeciwieństwie do pozwów o odszkodowanie za wypadki nie musi Pani udowadniać, że producent lub sprzedawca wadliwego produktu dopuścił się zaniedbania lub działał umyślnie. W przypadku wadliwych produktów, producent i sprzedawca ponoszą ścisłą odpowiedzialność za produkt, zgodnie z którą, aby uzyskać odszkodowanie, wystarczy wykazać, że wada produktu była bezpośrednią przyczyną szkody. Użytkownicy, którzy płacą za produkt, mają prawo oczekiwać, że jest on bezpieczny i nieszkodliwy, jeżeli jest używany zgodnie z przeznaczeniem. Produkty mogą mieć wady projektowe lub konstrukcyjne, które mają miejsce, gdy produkt jest wadliwy od samego początku ze względu na swoją konstrukcję lub sposób zaprojektowania. Innym typem wad produktu są wady produkcyjne, które powstają podczas procesu produkcyjnego. Na przykład prawidłowo skonstruowana poduszka powietrzna nie otworzyła się, gdyż została nieprawidłowo zainstalowana w samochodzie. W przypadku produktów wiążących się z ryzykiem spowodowania szkody, producenci mają obowiązek ujawnienia zagrożeń związanych z używaniem określonego produktu. Jeśli nie zapewnią odpowiedniego powiadomienia o potencjalnych zagrożeniach, można to zakwalifikować jako brak ostrzeżenia. Jeśli zatem pomimo używania tego opiekacza zgodnie z instrukcjami producenta i jego przeznaczeniem doszło do eksplozji, która spowodowała Pani obrażenia, zalecam niezwłoczną konsultację z adwokatem, gdyż czas na złożenie pozwu o odszkodowanie za wadliwy produkt jest ograniczony. Aby Pani roszczenie o odszkodowanie nie uległo przedawnieniu należy działać szybko. Przedawnienie roszczeń, czyli tzw. „Statute of Limitations”, to prawo, które ogranicza czas, w którym można pozwać inną osobę od czasu powstania podstawy prawnej. Na Florydzie okres przedawnienia roszczeń w przypadku wadliwego produktu wynosi tylko 4 lata od momentu powstania podstawy do roszczenia. W przypadku spowodowania śmierci czas ten jest skrócony do 2 lat. W przypadku odszkodowań za obrażenia spowodowane przez wadliwy produkt standardem jest, że adwokaci pracują dla klienta na zasadzie prowizji od kwoty wywalczonego odszkodowania. W takich przypadkach adwokat nie pobiera od klienta absolutnie żadnej opłaty za swoją pracę oraz koszty prowadzenia sprawy aż do momentu uzyskania odszkodowania. Tak więc jeżeli adwokat nie wygra nic dla swojego klienta, klient nie musi mu nic płacić ani zwracać poniesionych przez adwokata kosztów. Jeżeli zdecyduje się Pani skontaktować z moją kancelarią, będzie Pani mogła rozmawiać w języku polskim (lub po angielsku) bezpośrednio z adwokatem przez cały czas trwania Pani sprawy. W celu uzyskania więcej informacji w tym temacie zapraszam również do wysłuchania moich podcastów dostępnych na stronie www.PiaseckaLaw.com.
Agnieszka Piasecka, Esq.
Agnieszka Piasecka jest polskim adwokatem w Clearwater posiadającym licencję do praktykowania prawa na Florydzie. Urodziła się i wychowała w Polsce. Uzyskała swój pierwszy dyplom prawa z wyróżnieniem na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Na Florydzie uzyskała doktorat prawa z wyróżnieniem Cum Laude na Stetson University College of Law. Studiowała również prawo międzynarodowe w Holandii na Uniwersytecie Tilburg. Agnieszka Piasecka posiada liczne wyróżnienia nadawane za doskonałe recenzje klientów, w tym coroczną nagrodę Avvo: „Clients Choice Award”. Ma w sumie ponad 200 pozytywnych opinii klientów na niezależnych stronach google oraz avvo.com. Agnieszka Piasecka mówi biegle po polsku i oferuje bezpłatną pierwszą konsultację prawną. Adres biura: 13575 58th Str. N., Clearwater, FL 33760, telefon: 727-538-4171 lub 813-786-3911. Więcej informacji na powyższy temat można znaleźć na stronie: www.PiaseckaLaw.com.
Ten tekst powstał w celach edukacyjnych i w żadnym wypadku nie może zastępować porady prawnej.