Odkąd pojawiły się pierwsze informacje o nowym, niezwykle groźnym i szybko rozprzestrzeniającym się wirusie, nazwanym SARS-CoV-2, lekarze i naukowcy na całym świecie zaczęli szukać na niego lekarstwa. Prowadzone są różne badania nad substancjami, które mogą wpływać na łagodniejszy przebieg choroby lub zmniejszać ryzyko zakażenia. Naukowcy z Brigham and Women’s Hospital w Bostonie badają, czy w walce z koronawirusem może pomóc witamina D.
Dane z dotychczas przeprowadzonych badań – jeszcze sprzed ery COVID-19 – wskazują, że witamina D może wpływać na odporność i może zmniejszyć ryzyko ostrego przebiegu infekcji dróg oddechowych. Teraz naukowcy chcą zbadać, czy ma to zastosowanie również w przebiegu zakażenia COVID-19.
Badanie obejmie 1,500 nowo zdiagnozowanych pacjentów z koronawirusem oraz 1,200 domowników, pozostających w kontakcie z zakażonymi, którzy będą zażywać witaminę D przez około miesiąc. Naukowcy będą badać, czy przyjmowanie suplementu obniży ryzyko hospitalizacji lub śmierci i czy zmniejszy to szanse na zarażenie domowników.
– Suplementacja witaminą D jest obiecująca, jeśli chodzi o zapobieganie ciężkiemu przebiegowi COVID-19 i konieczności hospitalizacji, a także zapobieganie przenoszeniu zakażenia na członków gospodarstwa domowego – twierdzi dr Brigham JoAnn Manson, ekspert w dziedzinie witaminy D odpowiedzialny za prowadzenie badania w Brigham and Women’s Hospital.
Witamina D wytwarzana jest w organizmie podczas ekspozycji na słońce, można też pozyskać ją z pożywienia.
W październiku badania naukowców z Iranu dały obiecujące wyniki – wykazały, że odpowiedni poziom witaminy D może poprawić wynik pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19. Tamtejsi naukowcy przyjrzeli się poziomowi witaminy D u ponad 200 pacjentów i odkryli, że wystarczający poziom witaminy był związany z mniej ciężkimi przypadkami zakażenia.
Brigham and Women’s Hospital poszukuje osób w wieku powyżej 30 lat, które otrzymały ostatni pozytywny wynik testu na COVID-19 i miały początek objawów w ciągu ostatnich pięciu dni. Osoby zainteresowane proszone są o wypełnienie ankiety kwalifikacyjnej dostępnej na stronie VIVID (vividtrial.org).
JLS